ZAGREB – Zbornik izlaganja s petoga stručno-znanstvenog skupa "Haaški sud – Zajednički zločinački pothvat – Što je to?", koji je održan 6. lipnja ove godine, predstavili su sinoć u Zagrebu predsjednik Hrvatskoga kulturnog vijeća Hrvoje Hitrec i inicijator skupa umirovljeni sudac Ustavnog suda Milan Vuković.
"Ovo je domovinsko predstavljanje zbornika", rekao je Hitrec, dodavši kako je prošli tjedan zbornik predstavljen u trima gradovima u Švicarskoj, domovini bivše tužiteljice Carle del Ponte, koja bi mogla biti sprovedena na Sud zbog otkrivanja svojih nalogodavaca u svojoj knjizi, kao i bivša glasnogovornica Tužiteljstva Haaškog suda Florence Hartmann.
Podsjetivši na prijedlog poznatog američkog odvjetnika Slavka Yambrusica, koji je sudjelovao na petom skupu, da se Haaški sud tuži Međunarodnom sudu pravde u Haagu, Hitrec je izrazio sumnju da bi to mogla učiniti službena politika.
Govoreći o važnosti održavanja skupova, organiziranje kojih je u početku predlagano Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti te nekim institutima, koji su to odbili, Vuković je ocijenio kako su zbornici sastavni dio borbe za neovisnost Hrvatske.
Citirajući pojedine dijelove knjige Carle del Ponte (Gospođa tužiteljica), Vuković je Del Ponte okarakterizirao "neodgojenom i nekulturnom ženom". Po njegovim riječima ona bi morala znati da je sintagma "zajednički zločinački pothavat" nastala kad su Englezi bili gospodari kolonija, da je korištena protiv nacističke stranke, ali ne i pojedinaca.
"Optuživši hrvatske branitelje, optužila je volju jednog naroda za slobodom, što je elementarno pravo", rekao je, dodavši kako je u svome postupanju pokazala "čudesno iskvarene spoznaje".
Podsjetio je kako je dolaskom Carle del Ponte na čelo Tužiteljstva agresija na Hrvatsku okarakterizirana kao građanski rat, izjednačen agresor i onaj koji se brani, Milošević i Tuđman.
Poznati stručnjak za kazneno pravo Željko Horvatić je, sudjelujući u raspravi, predložio da se osim prosvjedne note Vijeću sigurnosti, zbornici kao snažna dokumentacija o Haaškom sudu prevedu na engleski jezik te dostave onima koji žele čuti i naš dio istine.
"Meni se čini da je svojom knjigom Carla del Ponte postala persona non grata u Hrvatskoj", rekao je, dodavši kako je mislio da će u nje pobijediti razum, ali kad je shvatio da od toga nema ništa, da je prvi zatražio da Vijeće sigurnosti raspravi o njezinoj odgovornosti.
Po Horvatićevim riječima Haaški sud je nastavak križnoga puta koji Hrvati prolaze kroz povijest, to je nastavak tradicije naših žrtava.
U Zborniku su objavljena izlaganja Milana Vukovića, Mate Kovačevića, Drage Duvnjaka, Luje Medvidovića, Josipa Pečarića, Mile Prpe, Edwarda Slavka Yambrusica, Marka Barišiča i Josipa Jovića.
U prilozima je donesena definicija agresije iz Rezolucije Opće skupštine UN-a iz 1974. te devet pisama predsjednika Tuđmana glavnom tajniku UN-a Boutrosu Ghaliju.
Stručno-znanstveni skup održava se od lipnja 2006., a sinoć je Milan Vuković najavio njegovo šesto održavanje 5. prosinca 2008.