ZAGREB – Petstoti broj časopisa "Rad" Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) koji se kao 46 knjiga bavi pitanjima iz područja Razreda za društvene znanosti predstavljen je jučer u Palači HAZU u Zagrebu.
O "Radu" su govorili predsjednik i tajnik HAZU akademik Milan Moguš i Slobodan Kaštela te glavni i odgovorni urednik 500. broja akademik Eugen Pusić.
Časopis "Rad" je u svijetu odavna prepoznat kao vrhunski časopis, rekao je Moguš, dodavši kako ono što je tiskano u tome časopisu uvijek je bilo znanstveno utemeljeno i citirano u svjetskoj literaturi.
Podsjetio je kako je prvi broj objavljen 1867., te napomenuo kako u razmaku od 141 godine časopis neprekidno izlazi.
"Rad" je pokazatelj neprekinuta znanstvenog rada u Akademiji, koji je od svog postanka jako cijenjen u znanstvenim krugovima, rekao je Moguš.
Po riječima Slobodana Kaštele "Rad" je posebno važan zbog svoje otvorenosti znanstvenim i kulturnim suradnicima te znanstvenim i umjetničkim vrijednostima. To mu uz vrhunsku znanstvenu kvalitetu, osigurava počasno mjesto u Hrvatskoj, ocijenio je.
U proteklih nešto više od 140 godina na našim su se prostorima promijenile mnoge države i društvena uređenja ali je časopis održao kontinuitet svoga izlaženja, rekao je Kaštela, dodavši kako je od prve knjige rada do početka Drugog svjetskog rata izašlo 269 knjiga.
Podsjetio je kako nije provedena odluka Akademije iz 1939. da promijeni ime u HAZU pa je ustaška vlast ukinula Jugoslavensku i osnovala Hrvatsku akademiju.
"U tom razdoblju kad je časopis promijenio ime u Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti objavljeno je 11 knjiga", napomenuo je, dodavši kako je nakon obnove Jugoslavenske akademije 1946. časopisu vraćen stari naziv, a numeracija je nadovezana na posljednju knjigu izdanu prije nego je došlo do promjene naziva.
"Po kontinuiranoj numeraciji do kraja 2008., HAZU je objavila 501 knjigu Rada, a kad se pribroji i 11 objavljenih za NDH (knjige od 270 do 280) broj je znatno veći", rekao je Kaštela.
Ocijenio je kako je Akademija od samoga početka posvećivala najveću pozornost onim znanostima koje su osobito važne za nacionalnu kulturu i poznavanje nacionalne povijesti.
Akademik Eugen Pusić smatra kako je ovaj broj "Rada" svojom cjelinom pružio vjernu sliku današnjeg trenutka u razvitku društvenih znanosti.
"U svim radovima u ovom broju pojavljuje se u različitim oblicima i kontekstima motiv suradnje i sukoba kao neka vrsta polazne suprotnosti u ljudskim odnosima", rekao je Pusić.
U petstotom broju časopisa "Rad" (237 str.), koji je tiskan u 500 primjeraka, osim predgovora glavnoga urednika, objavljeni su radovi Zvonimira Baletića, Jakše Barbića, Luje Margetića, Eugena Pusića i Tomislava Raukara.