ZAGREB – Novi roman Ludwiga Bauera "Patnje Antonije Brabec" o životu dvoje intelektualaca u Jugoslaviji obilježenih svojim njemačkim podrijetlom, predstavljen je sinoć u Profil Megastoreu.
Ovo je sedmi Bauerov novopovijesni roman "o privatnoj povijesti kao žrtvi velike povijesti", rekla je kritičarka Lidija Dujić. Priča je to o ženi, pripadnici manjine, koja se u socijalističkom, mačističkom društvu mora izboriti za poziciju i ostvariti karijeru.
Sam autor pak kaže da je prikazao svojevrsnu anatomiju međuljudskih odnosa i odstupanje od tradicionalne ženske uloge u još uvijek muškom društvu. Želio je pokazati, kako kaže, koliko racionalnosti i discipline treba ženi da bi opstala u takvom društvu. Roman je pisan iz muške i ženske perspektive, a autor je racionalnu inačicu priče dodijelio ženi, a emocionalnu muškarcu.
Naslov romana priziva Goetheova Werthera ("Patnje mladog Werthera"), a radnja se pozicionira između romantičarskog svjetskog bola i udarničkog socrealizma, rekla je Dujić. Bauer roman podnaslovljuje s GMR, kao "genetski modificiran", jer iznevjerava žanr i završava kao drama. Upravo je taj dramski dio ujedno i epilog koji objašnjava sve što je u romanu ostalo nerazjašnjeno.
Prije no što je objavljen, ovaj je roman izlazio u nastavcima u časopisu Forum, gdje je pobudio veliko zanimanje, rekla je Dujić.
Roman "Patnje Antonije Brabec" (256. str.) objavila je Fraktura.