ZAGREB – Opsežna monografija "Krapinsko-zagorska županija – Sakralna arhitektura s inventarom – Feudalna arhitektura – Spomen-obilježja" u zajedničkoj nakladi Instituta za povijest umjetnosti i Školske knjige predstavljena je danas u Zagrebu.
Uz glavnu urednicu Ivanku Reberski monografiju su predstavili ravnatelj Instituta za povijest umjetnosti Milan Pelc i povjesničar umjetnosti Žarko Domljan.
Monografija donosi registar sakralnog i profanog umjetničkog inventara topografski raspoređena na prostoru 32 općina u Krapinsko- zagorskoj županiji. To je četvrta knjiga u bibliotečnom nizu "Umjetnička topografija Hrvatske" koju je prije četvrt stoljeća pokrenuo Institut za povijest umjetnosti, istaknuo je Milan Pelc.
Ivanka Reberski je napomenula da na sadržaj knjige upućuje i sam podnaslov, a riječ je o spomenicima sakralne arhitekture i njihovu umjetničkom inventaru (crkvena i liturgijska oprema, slikarstvo i kiparstvo), feudalnoj arhitekturi vlastelinskih gradova, dvoraca i kurija te spomen-obilježjima (pilovi, poklonci i javni spomenici).
Po njezinim riječima nigdje, kao na tom relativno neveliku prostoru Krapinsko-zagorske županije, nema toliko proštenjarskih crkava i zavjetnih marijanskih svetišta koja se javljaju u 18. stoljeću kao još jedna izrazita posebnost toga prostra.
U toj krhkoj stukturi velika broja spomenika i sve manjeg broja njihovih nasljednika sve je upitniji i opstanak spomenika kulture, ustvrdila je Reberski.
Radi preglednijeg uvida u raspored spomenika u prostoru kataloški je dio popraćen kartama s ucrtanim granicama općina i naznačenim spomenicima, a poglavlje o svakoj općini i gradu počinje kartom s naznačenim spomenicima.
U projektu "Umjetnička tipologija Hrvatske" objavljene su još tri monografije: "Koprivnica – grad i spomenici" (1986.), "Križevci – grad i okolica" (1993.) i "Ludbreg i Ludbreška Podravina" (1997.).