ZAGREB – Francuski institut u Zagrebu, u suradnji s Hrvatskim filološkim društvom i Disputom, sinoć je u Medijateci Francuskog instituta predstavio najzapaženije "pariške" knjige koje su prošle godine objavljene u biblioteci. Na tragu klasika – "Alabama Song" Gillesa Leroya, "Povijest jednog putovanja" Gajta Gazdanova i "Laku noć, mili prinče" Pierrea Charrasa.
Za "Alabamu Song" urednica biblioteke Irena Lukšić istaknula je da je riječ o kompleksno, postmodernistički strukturiranoj priči o poznatom bračnom paru – Francisu Scottu i Zeldi Fitzgerald, osobama koje za su postale simboli 20-ih i 30-ih godina 20. stoljeća. Kao posebnu vrijednost navela je da je jedna općepoznata priča ispričana s aspekta današnjeg rušenja granica između privatnosti i javnosti te brzog i fragmentarnog razmišljanja.
Roman "Alabama Song" 2007. godine dobio je prestižnu nagradu "Goncourt", a u ovom izdanju s francuskog ga je prevela Ana Prpić.
Suvremeni francuski pisac Gilles Leroy (1958.) do sada je objavio jedanaest romana, za koje je dobio niz nagrada.
Književni kritičar Adrian Cvitanović predstavio je roman ruskog emigrantskog pisca (inače pariškog taksista) Gajta Gazdanova "Povijest jednog putovanja" (1938.). Glavni je lik Volodja, piščev alter ego, koji putuje morem i kopnom, sjećanjima i razmišljanjima, spajajući u cjelinu priče s portretima tipičnih ruskih emigranata u Parizu 30-ih godina. Po Cvitanovićevim riječima, riječ je o jednom od najboljih ruskih romanopisaca, kod nas poznatom po romanu "Večer kod Claire", najvećoj ruskoj emigrantskoj uspješnici, kod nas objavljenoj 2004. godine u ovoj istoj biblioteci.
"Povijest jednog putovanja" s ruskoga je prevela Irena Lukšić.
Ruski pisac Gajto Gazdanov (1903.-1971.) nakon ratovanja na strani "bijelih" u Oktobarskoj revoluciji emigrirao je u Pariz gdje je uglavnom radio kao noćni taksist.
Roman "Laku noć, mili prinče", po riječima prevoditeljice Sanje Šoštarić, donosi dirljivu priču o sazrijevanju kroz koje se mijenja odnos djeteta i roditelja. Priča je to o šutljivosti, strogosti i nemogućnosti komunikacije, nakon kojih ostaje samo kajanje za propuštenim iskazivanjem emocija, rekla je Šoštarić.
Suvremeni francuski književnik Pierre Charras (1945.) do sada je objavio 16 djela, uglavnom kraćih romana i novela, za koje je dobio niz nagrada.
U biblioteci "Na tragu klasika", zajedničkom projektu dvaju izdavača – Hrvatskog filološkog društva i Disputa, do sada je objavljeno 49 naslova.
Na Pulskom sajmu knjige ta je biblioteka dva puta zaredom osvojila nagradu "Kiklop" kao najbolja biblioteka u Hrvatskoj (2007. i 2008.).