ZAGREB – Znanstvenim kolokvijem i prigodnom svečanošću, na kojoj su nastupili istarski folkorni ansambli, prije tri dana je u Matici hrvatskoj obilježen 70. rođendan akademika Josipa Bratulića.
Matica hrvatska je, s Odsjekom za kroatistiku zagrebačkog Filozofskoga fakulteta, Bratuliću priredila cjelodnevni kolokvij s temama kojima se bavio u svom znanstvenom i kulturnom radu, od glagoljice i povijesti hrvatske pismenosti do književne, političke i vjerske povijesti hrvatskog prostora, te o doprinosu hrvatske kulture europskoj i svjetskoj baštini.
Među tridesetak izlaganja o područjima Bratulićeva djelovanja, su i ona biografska, o Bratuliću kao predsjedniku Matice hrvatske od 1996. do 2002., o njemu kao utemeljitelju Male glagoljske akademije u Roču, kao proučavatelju usmene književnosti nadahnute Biblijom te njegovu proučavanju slavonskih tema.
S ozbirom da je Bratulić rođen u Istri (13. veljače 1939. u Sv. Petru u Šumi) u stanci znanstvenog kolokvija održan je prigodni program s glazbenim umjetnicima iz Istre.
Akademik Josip Bratulić završio je studij hrvatskoga jezika i književnosti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na kojem je magistrirao i doktorirao te bio dekan u ratnom razdoblju. Bavi se proučavanjem hrvatske književnosti, posebice starijih razdoblja, kao i studijem srednjovjekovnih slavenskih književnosti. Objavljivao je i priređivao na desetke knjiga, sudjelovao na brojnim domaćim i međunarodnim znanstvenim skupovima u Hrvatskoj i inozemstvu te brojnim projektima.
Znanstveni kolokvij nastavlja se u poslijepodnevnim satima, izlaganjima o istarskom protestantizmu kao motivu u talijanskoj književnosti, o digitalizaciji u službi rekonstrukcije hrvatske glagoljske Biblije, o jeziku Stipana Konzula Istranina, o stilu i jeziku istarskih pravnih tekstova 16. stoljeća i drugom.