ZAGREB – Trodnevni međunarodni znanstveni skup "Marin Držić: 1508.-2008.", održan u povodu 500. obljetnice njegova rođenja, koji je okupio tridesetak izlagača – književnih povjesničara, držićologa, jezikoslovaca i teatrologa, završio je danas u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti (HAZU).
Članica Organizacijskog odbora skupa akademkinja Dunja Fališevac je izjavila da je skup bio usredotočen isključivo na proučavanje Marina Držića i njegova djela jer svako vrijeme piše svoju povijest i svoju interpretaciju pojedinog pisca.
Držić je, dodala je, iznimno veliki pisac, uspoređuju ga s Moliereom i Shakespeareom i bez obzira na te usporedbe, kako je rekla, ima mjesto kanonskoga hrvatskog pisaca koje nije brzo i lako osvojio.
"Kanonskim piscem Držić je postao tridesetih godina 20. stoljeća, a u drugoj polovici toga stoljeća bio je otkrivan, interpretiran i tumačen", rekla je Dunja Fališevac, dodajući da su mu komedije i danas žive, dinamične i zanimljive zbog toga što su višeglasne. Kako je objasnila, Držić nije monotematičan jer u svojim djelima otvara mnoga pitanja s različitih perspektiva o ljudima i svijetu u kojemu živimo.
"U tome je njegova veličina i zbog toga će uvijek biti u središtu znanstvenoga i filološkog interesa te na nacionalnom repertoaru", rekla je, podsjećajući na važnost upravo objavljenog Zbornika o Držiću u kojemu su tekstovi koji bacaju novo svjetlo na njegovo djelo i način na koji se taj držićevski kanon profilirao u hrvatskoj književnoj kulturi.
Podsjetila je kako se i danas otkrivaju Držićeva djela, pa je tako nedavno pronađeno jedno njegovo urotničko pismo. Držićevo djelo, a posebice njegove komedije sačuvane su samo u jednom rukopisu, što je tužno za hrvatsku književnost, rekla je.
Na upit tko je od književnih povjesničara najzaslužniji za proučavanje Držića, Dunja Fališevac na prvo je mjesto stavila Milana Rešetara, koji je napravio kritičko izdanje koje je i danas neprijeporno. Držićem su se bavili i Franjo Švelec, Frano Čale i Leo Košuta. Oni su sasvim sigurno najveći hrvatski držićolozi, ustvrdila je.
Na početku skupa predstavljen je Zbornik pod naslovom "Putovima kanonizacije; zbornik radova o Marinu Držiću (1508.-2008.)" u kojemu su na 900 stranica skupljeni odabrani književnopovijesni i teatrološki radovi hrvatskih držićologa od 16. stoljeća do naših dana.
Skup su organizirali Razred za filološke znanosti i Razred za književnost HAZU.