ZAGREB – Izložba "Čudesni svijet anđela" Etnografskog muzeja u suradnji s Muzejem za umjetnost i obrt otvorena je u utorak, a obuhvaća više od 300 izložaka na temu anđela iz naših crkava, zgrada, tema i motiva naših umjetnika, stihova i književnih uradaka naših stvaratelja koji svjedoče hrvatsku religoiznost i pučku pobožnost, narodni život i običaje.
Autor izložbe Josip Barlek rekao je da izložba ima interdisciplinarni karakter, raznovrsni izlošci koji se odnose na temu anđela iz raznih dijelova Hrvatske uključujući i predmete iz drugih muzeja, zbirki kolekcija o crkvenoj umjetnosti – od skulpture, slikarstva, tekstila pa sve do odabranih dekorativnih izložaka iz svakodnevne upotrebe. Osim djela koja su nastala u srednjem vijeku, renesansi, baroku i rokokou koja se vežu uz Trogir, Varaždin, Šibenik i druga mjesta, na izložbi su i djela devedesetak suvremenih hrvatskih umjetnika koji nam zorno svjedoče o nazočnosti duhovnosti i duhovnog svijeta u našoj umjetnosti, naglasio je Barlek.
Jedan od najčešćih simbola i najprepoznatljivijih u svijetu anđela je svakako lik anđela čuvara, rekao je Barlek dodavši kao on ima sve glavne atribute od povezanosti s Bogom do povezanosti s ljudima njihovu zaštitu i pomoć u svakoj situaciji.
Izložba ističe i detalje pučke pobožnosti navodeći i mnoge molitvice od književnoga do lokalnoga govora.
Posebna dionica izložbe je dio posvećen anđelima u sakralnoj funkciji povjesničarke umjetnosti Nele Tarbuk. Prikazi su to anđela iz fundusa Muzeja za umjetnost i obrt iz razdoblja baroka i rokokoa. Kipovi anđela iz fundusa toga muzeja mahom su radovi anonimnih kipara proizašlih iz pokrajinskih radionica kontinentalne Hrvatske 17. i 18. stoljeća, istaknula je Nela Tarbuk.
Postav i likovnu koncepciju potpisuje Latica Ivanišević koja je izradila i veliki broj izložaka. Izložba će biti otvorena do 30. travnja iduće godine te će se dopunjavati anđelima u vrijeme božićnih i uskrsnih blagdana, rekao je Barlek.