ZAGREB – Izvorni govori hrvatskog jezika na svim su jezičnim razinama ugroženi zbog globalizacije, utjecaja standardnog jezika na dijalekte, zbog utjecaja sredstava javnog komuniciranja, rata, izbjeglištva i raseljavanja, izjavila danas Mira Menac-Mihalić, predstojnica Katedre za dijalektologiju i povijest hrvatskoga jezika Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, nakon prošlotjednoga međunarodnoga znanstvenog skupa o hrvatskim dijalektima.
Menac-Mihalić smatra kako je zbog toga izuzetno važno što prije i što više istraživati i zapisivati na terenu te je potrebno djelovati da bi se izvorni govori kao dio opće i nacionalne kulture sačuvali.
Smatra kako je velik dobitak za hrvatsku dijalektologiju i to što su se na skupu pojavila mnoga mlađa imena hrvatske dijalektologije, koja su u svojim početcima pokazala znanje, sigurno bilježenje i znanstvenu interpretaciju podataka i posebno velik interes za najkompleksniji problem hrvatske dijalektologije – akcentuaciju.
Svi referati, kako ističe, bili su na doličnoj znanstvenoj razini. Tomu su svakako pridonijela i izlaganja gostiju iz Austrije, Italije, Mađarske i Ukrajine, koji su skupu dali međunarodnu dimenziju.
Jedanaesti skup o hrvatskim dijalektima, održan od 11. do 17. svibnja, bio je posvećen dvjema temama – Mate Hraste kao dijalektolog (o njegovoj 110. godišnjici rođenja) i Hrvatski dijalekti u migracijama.
O Mati Hrasti kao dijalektologu održano je 12 referata iz kojih se moglo doznati o doprinosu Mate Hraste hrvatskoj dijalektologiji, ali i o promjenama u pojedinim govorima koje su se dogodile od njegova istraživanja sredinom prošloga stoljeća.
Čak 16 referata bilo je posvećeno hrvatskim dijalektima u migracijama, od najstarijih do najnovijih, nastalih u migracijama devedesetih godina 20. stoljeća. Bilo je govora o Hrvatima u Italiji, Mađarskoj, Rumunjskoj, Austriji, Bosni i Hercegovini, o hrvatsko-ukrajinskim poveznicama i td.
Znanstveni skup održan je u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, njezina Razreda za filološke znanosti, Odbora za dijalektologiju i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu.