ZAGREB – Knjiga povjesničara Dragutina Pavličevića "Hrvati i istočno pitanje", u izdanju Golden marketinga – Tehničke knjige, prva je na hrvatskom jeziku o problematici "istočnog pitanja" koja popunjava prazninu o toj tematici u hrvatskoj historiografiji.
Recenzent Hrvoje Matković je ocijenio kako je istočno pitanje malo obrađeno u nas, iako je ono odredilo tijek hrvatske povijesti.
"Četiri stotine godina rata bile su tragične i sudbonosne za Hrvatsku", rekao je Matković, istaknuvši kako su "negativne posljedice osmanlijske najezde po Hrvatsku bile teritorijalne i demografske".
Rekavši kako su Hrvati među onima koji su dali najveće materijalne i ljudske žrtve u obrani od osmanlijske agresije, Matković je napomenuo kako je Pavličević tragao za novom arhivskom građom o istočnom pitanju te o tome "kontaktirao" sve hrvatske i relevantne autore južnoslavenskih zemalja.
Opsežna knjiga "Hrvati i istočno pitanje" (604 str.) s podnaslovom "Između ostatka ostataka i oživljene Hrvatske", podijeljena je u pet cjelina. Prva govori o historiografskim odrednicama o istočnom pitanju, druga o istočnom pitanju u europskim i svjetskim okvirima, a treća o osmanlijskoj agresiji i obrani hrvatskog prostora od 1415. do 1593.
Četvrto poglavlje obrađuje Hrvate i istočno pitanje od sisačke pobjede do mira u Svištovu, od 1593. do 1791. Posljednje poglavlje bavi se pitanjem Hrvata i potrebe rješavanja istočnog pitanja u 19. i početkom 20. stoljeća.
Povjesničar Ive Mažuran je kazao kako u hrvatskoj historiografiji nema niti jednog djela, pa ni opsežnijeg rada o istočnom pitanju, kao posljedici širenja osmanske (turske) vlasti u jugoistočnom dijelu Europe.
Govoreći u kontekstu svjetske politike, Mažuran je rekao kako istočno pitanje nije dovršeno te dodao kako je Pavličevićeva knjiga otvorila nove puteve i načine razmišljanja o istočnom pitanju.
Autor je podsjetio na "put" svoje knjige, istaknuvši kako do 1991. nije bilo moguće tiskati knjigu. Upozorio je na otvorena istočna pitanja na Cipru, u Armeniji, na Kosovu i Sandžaku, ocjenivši da je u pitanju hrvatska granica turskih osvajanja istodobno i granica dokle je došlo pravoslavlje.