ZAGREB – Knjiga vojnoga povjesničara Davora Marijana "Oluja" koju je objavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskoga rata predstavljena je danas u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu.
O knjizi su govorili ravnatelj Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskoga rata Ante Nazor, stožerni general u miru Anton Tus te povjesničari Zdenko Radelić i Nikica Barić.
Vojno-redarstvena operacija "Oluja" potvrda je vojnoga umijeća hrvatskih postrojba, ocijenio je Nazor dodavši kako knjiga kao znanstveno-stručni rad konačno daje uvid u cjelovita zbivanja u "Oluji". Objavljeni dokumenti pokazuju zašto se problem nije mogao riješiti diplomatskim putem.
Nazor smatra kako je Oluja bila humanitarna operacija kojom je poražena "vojska republike srpske".
UNPA zone su vraćene Hrvatskoj, omogućen je povratak izbjeglicama, a Hrvatskoj izlazak na međunarodno priznate granice, rekao je dodavši kako je Oluja spasila Bihać.
Stožerni general u miru Anton Tus ocijenio je kako se studija bavi završnom operacijom u Domovinskom ratu, kojom se, kako smatra na bojnom polju utvrđuje suverenost i međunarodno priznata cjelovitost Republike Hrvatske.
"Studija dokumentira pripremu i tijek operacije Oluja, prikaz događaja koji su joj prethodili i sam tijek", podsjetio je Tus, dodavši kako autor pipe o strateškim i političkim pitanjima. U studiji nisu obrađeni taktičko-operativni elementi, dodao je.
Unatoč tomu što su Srbi znali datum početka operacije HV je postigla strateško iznenađenje, rekao je Tus dodavši kako je na pravcu Sisak-Petrinja došlo za zastoja u nastupanju.
Tus smatra kako je razlog takvoga napredovanja bilo nedovoljno uspostavljeno zapovijedanje cjelinom. Olujom je poražena politika velike Srbije u Hrvatskoj, dodao je.
Po Radelićevim riječima Oluja je jedan od najvažnijih događaja za Hrvatsku, BiH ali i Srbiju. U ljeto 1995. zadan je smrtonosni udarac velikosrpskim težnjama te otvoren put za sporazum o miru, kazao je dodavši kako je Marijanova knjiga najcjelovitiji rad o tom vremenu.
Barić je Marijanovu knjigu "Oluja" ocijenio pionirskim djelom hrvatske historiografije.
Knjiga "Oluja" (445 str.) podijeljena je na studiju o "Oluji" i priloge. Priloge je pripremio profesor Mate Rupić, a oni su raspoređeni u tri cjeline: dokumenti o ujedinjenju Srba iz Hrvatske sa Srbima iz BiH i Srbijom, dokumenti o bihaćkoj krizi i dokumenti o pripremi i evakuaciji Srba iz Hrvatske uoči i tijekom Oluje. Predgovor knjizi napisao je Ante Nazor, a na kraju knjige objavljene su kratice i popis literature.
Povjesničar Davor Marijan (1996.) zaposlen je na Hrvatskom institutu za povijest. Objavio je više knjiga, a među njima i knjigu "Bitka za Vukovar".