ZAGREB – Knjiga Marija Jareba "Ustaško-domobranski pokret od nastanka do travnja 1941." predstavljena je danas na tribini Odjela za povijest Matice hrvatske u Zagrebu.
O knjizi su govorili povjesničari s Hrvatskoga instituta za povijest Zdenko Radelić, Nada Kisić Kolanović i autor.
Knjiga pokazuje kako se poglavnik ustaškoga pokreta Ante Pavelić u politici prilagođavao zemljama od kojih je očekivao pomoć, napomenuo je Radelić, dodavši kako ustaški pokret 1939. u zemlji nije bio jedinstvena organizacija.
Ocijenio je kako se pokret sastojao od različitih nacionalističkih skupina koje su se borile za uspostavu nacionalne hrvatske države.
"Izbjegao je ideološke zamke identifikacije NDH kao legitimne nacionalne ili zločinačke države", ustvrdila je Nada Kisić-Kolanović dodavši kako je knjigu temeljio na povijesnim izvorima. Ocijenila je kako Jarebova knjiga prvi put ustaško-domobranski pokret vraća u historiografske okvire.
Autor knjige Mario Jareb smatra da je zbog povezanosti domobranskih društava s ustašama, kojima je glavni starješina bio Ante Pavelić, opravdano pokret nazvao ustaško-domobranskim.
Jareb u knjizi (665 str.) u pet dijelova piše o korijenima pokreta, nastanku i početcima djelovanja, radu u Europi do atentata u Marseilleu, djelatnostima u Sjevernoj i Južnoj Americi te djelovanju domovinskoga ustaštva. Na kraju, uz sažetak na engleskom jeziku, objavljeni su izvori, literatura, popis kratica te kazalo pojmova i imena.
Knjigu su objavili Školska knjiga i Hrvatski institut za povijest.
Mario Jareb (Zagreb, 1969.), diplomirao je povijest i arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1994., a magistrirao na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti. Doktorirao je tezom "Razvoj i djelovanje Ustaškog pokreta od nastanka do travnja 1941.". Zaposlen je na Hrvatskom institutu za povijest.