ZAGREB – Tradicionalni 15. festival orgulje Heferer u organizaciji Koncertne direkcije Zagreb (KDZ) održat će se od 20. srpnja do 26. listopada u autentičnim prostorima prelijepih crkava i kapela u Hrvatskom zagorju, Istri, Dalmaciji, Slavoniji i Baranji, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u Zagrebu.
Nastupit će vodeći hrvatski orguljaši: Mario Penzar, Ljerka Očić, Pavao Mašić, Ante Knešaurek, Marija Kuhar, Gordana Vidnjević-Fabijanić, Alen Kopunović-Legetin i drugi.
Koncertna direkcija Zagreb (KDZ) i Umjetnička radionica Heferer pokrenuli su spomenuti festival 1994. kako bi oživjele bogatu orguljarsku baštinu i glazbu pa će ljubitelji te vrste glazbe i ove godine na 20 koncerta moći čuti vrhunske hrvatske orguljaše te vokalne i instrumentalne soliste.
Istaknuti književnik i glazbeni kritičar akademik Nedjeljko Fabrio je, govoreći o orguljama kao najglorioznijem od svih glazbala s poviješću što seže čak u polovicu 3. stoljeća, točnije 254. godine nakon Krista Ktezbije Aleksandrijski projektira hidraulične orgulje. Njezini se savršeniji oblici grade u Rimskom Carstvu, zatim u Bizantu.
Povijesnu preobrazbu Rima iz poganstva u kršćanstvo, koju je ozakonio Milanski edikt za cara Konstantina, pratit će odluka da se orgulje izopće iz javnoga života, podsjetio je. Izgon će biti toliko temeljit, rekao je Fabrio, da će Katolička crkva tek za pape Honorija IV. na Milanskom koncilu 1287. dopustiti da se orgulje uvedu u bogoslužje. Prve orgulje u Hrvata spominju se tek 1363. i to u Gradecu, a najstarije sačuvane su s početka 17. stoljeća.
U Dalmaciji nema sačuvanih orgulja sve do 1600., kazao je Fabrio, dodavši da jedan od najpoznatijih hrvatskih leksikografa pavlin Ivan Belostenec prvi spominje značenje orgulja u svom životnom djelu, glasovitu rječniku Gazophylaciumu pisanu oko 1675.
Fabrio je istaknuo da je "Prvu hrvatsku gradionu orgulja, harmonija i glasovira" utemeljio Mihael Heferer 1849. u Grazu u vrijeme drugog naraštaja hrvatskih preporoditelja.
O umjetničkoj radionici Heferer koja u Hrvatskoj djeluje od 1868. najprije u Karlovcu, a od 1870. u Zagrebu govorio je predstavnik četvrtog naraštaja te obitelji Vladimir Heferer.
Tijekom 160 godina neprekinuta rada ta je obiteljska radionica sagradila 263 orgulje u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Austriji, Madžarskoj i Vojvodini, od toga samo u Zagrebu i okolici 47, uključivo i osebujan projekt arhitekta Nikole Bašića "Morske orgulje" u Zadru 2005.
Spomenuta radionica od 1970. specijalizirala se i za restauraciju povijesnih glazbala za što je dobila brojna inozemna i domaća priznanja, istaknuo je, uz ostalo, Vladimir Heferer.