ZAGREB – Izložba "Čudesni svijet anđela" Etnografskog muzeja u suradnji s Muzejem za umjetnost i obrt otvara se danas, a obuhvaća više od 300 izložaka na temu anđela iz naših crkava, zgrada, tema i motiva naših umjetnika, stihova i književnih uradaka naših stvaratelja koji svjedoče hrvatsku religoiznost i pučku pobožnost, narodni život i običaje, istaknuto je danas na konferenciji za novinare.
Autor izložbe Josip Barlek rekao je da izložba ima interdisciplinarni karakter, raznovrsni izlošci koji se odnose na temu anđela iz raznih dijelova Hrvatske uključujući i predmete iz drugih muzeja, zbirki kolekcija o crkvenoj umjetnosti – od skulpture, slikarstva, tekstila pa sve do odabranih dekorativnih izložaka iz svakodnevne upotrebe. Osim djela koja su nastala u srednjem vijeku, renesansi, baroku i rokokou koja se vežu uz Trogir, Varaždin, Šibenik i druga mjesta, na izložbi su i djela devedesetak suvremenih hrvatskih umjetnika koji nam zorno svjedoče o nazočnosti duhovnosti i duhovnog svijeta u našoj umjetnosti, naglasio je Barlek.
Jedan od najčešćih simbola i najprepoznatljivijih u svijetu anđela je svakako lik anđela čuvara, rekao je Barlek dodavši kao on ima sve glavne atribute od povezanosti s Bogom do povezanosti s ljudima njihovu zaštitu i pomoć u svakoj situaciji.
Izložba ističe i detalje pučke pobožnosti navodeći i mnoge molitvice od književnoga do lokalnoga govora.
Posebna dionica izložbe je dio posvećen anđelima u sakralnoj funkciji povjesničarke umjetnosti Nele Tarbuk. Prikazi su to anđela iz fundusa Muzeja za umjetnost i obrt iz razdoblja baroka i rokokoa. Kipovi anđela iz fundusa toga muzeja mahom su radovi anonimnih kipara proizašlih iz pokrajinskih radionica kontinentalne Hrvatske 17. i 18. stoljeća, istaknula je Nela Tarbuk.
Postav i likovnu koncepciju potpisuje Latica Ivanišević koja je izradila i veliki broj izložaka. Izložba će biti otvorena do 30. travnja iduće godine te će se dopunjavati anđelima u vrijeme božićnih i uskrsnih blagdana rekao je Barlek.