ZAGREB – Izložba "El Shatt – Zbjeg iz Hrvatske u pustinji Sinaja, Egipat (1944. – 1946.)" otvorena je sinoć u Hrvatskom povijesnom muzeju u Zagrebu. Izloženi su originalni dokumenti, fotografije, tiskovine, predmeti iz svakidašnjeg života, likovna djela i dječji radovi te memorabilije sudionika toga zbjega.
Prvi put se mogu vidjeti i predmeti koji svjedoče o vjerskom životu u tom najvećem izbjegličkom logoru u Drugom svjetskom ratu. Logor je organizacijski bio potpuno autonoman, i iako se nalazio u stranoj državi, cijelo je vrijeme predstavljao stvaran djelić zemlje, odnosno ljude koji su u njemu živjeli.
Autorica koncepcije izložbe muzejska savjetnica Hrvatskoga povijesnog muzeja Nataša Mataušić istaknula je da je u logoru bilo oko 30.000 Hrvata iz Dalmacije i s dalmatinskih otoka. Izbjeglički logor El Shatt, dodala je, pravi je primjer pobjede ljudi nad prirodom i svim nedaćama koje donosi život u izbjeglištvu. Također pokazuje kako se čuvao i isticao hrvatski nacionalni identitet, stoljetni narodni običaji, jezik i kultura, snaga i domišljatost da se nastavi živjeti u nemogućim uvjetima onako kako se živjelo u rodnom kraju, podsjetila je.
Mataušić je izložbu podijelila u tri tematske cjeline: nastanak zbjega, njegovo formiranje na Visu, prva cjelina; zatim prihvatni logor u južnoj Italiji; zbjeg u El Shattu. Podsjetila je da je u logoru bilo najviše žena, zatim djece i staraca, koji su bili prisiljeni na zbjeg u tako teške uvjete. Također jedan od važnijih dijelova izložbe je njezin završetak, odnosno reparacija koja svjedoči o povratku iz logora, koji je započet u travnju 1945., a završio je u veljači 1946.
Pomoćnica ministra kulture Branka Šulc je, otvarajući izložbu, istaknula da je to jedna od velikih tema iz Drugoga svjetskog rata. Izrazila je zadovoljstvo načinom na koji je predstavljena građa, kazavši da će izložba biti poticaj za daljnja istraživanja. Najavila je da će biti dio budućega stalnog postava Hrvatskoga povijesnog muzeja, istaknuvši kako izložbu krasi autentičnost te brojna svjedočanstva preživjelih u Zbjegu. Od njih je 30-ak večeras bilo na otvorenju izložbe, a jedna od sudionica govorila je o životu u El Shattu.
Otvorenju je nazočila i egipatska veleposlanica u Hrvatskoj Eman Moharram. Izložba se temelji na građi Hrvatskoga povijesnog muzeja i građi posuđenoj iz desetak hrvatskih muzeja i arhiva, a bit će otvorena do rujna iduće godine.
Izložbu je prostorno oblikovao Arhitektonski atelier "Hržić", a uz autoricu koncepcije Natašu Mataušić na projektu su radile Rhea Ivanuša (vjerski život, rad fotosekcije) i snimatelji Zbjega Dubravka Peić-Čaldarović, tisak El Shatta i Snježana Pavičić, autorica likovnog dijela izložbe.