ZAGREB – Izložba radova Dragutina Trumbetaša "Ljudsko smetište – Trumbetaševi crteži iz Stare Gradiške" otvorena je u Galeriji Hrvatske kulturne zaklade u Zagrebu. Izložbu je otvorio publicist Stjepan Šulek koji je podsjetio da Trumbetaš u prvom razdoblju svojega slikarstva crta ljudsku bijedu i opisuje smiješne situacije života.
Trumbetaš riše balade o gastarbajterskom životu, napomenuo je Šulek dodavši kako ga je njemačka kritika proglasila tvorcem "gastarbajterske mitologije". Vlastitu životnu dramu i put o tom kako je završio u zatvoru Stara Gradiška opisao je u knjizi "Lopov", podsjetio je Šulek dodavši kako je pakao zatvora vidljiv na izloženim crtežima napravljenim tušem i šibicama.
Govoreći o pozadini ciklusa svojih crteža "Ljudsko smetište", Trumbetaš je podsjetio kako ga je osamdesetih godina, kad je iz Njemačke u Zagreb selio svoju knjižnicu, na granici zaustavila policija i među knjigama pronašla primjerak emigrantskih novina.
"Zbog tog sam osuđen za neprijateljsku djelatnost", rekao je dodavši kako je kaznu odležao u zatvoru Stara Gradiška.
Dragutin Trumbetaš rođen je 1938. u Velikoj Mlaki kraj Velike Gorice. Prve crteže olovkom iz gastarbajterskog ciklusa radi 1968., a kasnije slika ulja na staklu s motivima Turopolja. Božo Biškupić mu je priredio prvu izložbu u Zagrebu 1975. te objavio grafičku mapu "Gastarbeiter", kojoj je predgovor napisao Veselko Tenžera.
Dosad je u Njemačkoj imao više od stotinu samostalnih i skupnih izložaba.
Izložba "Ljudsko smetište – Trumbetaševi crteži iz Stare Gradiške" otvorena je do 31. ožujka.