ZAGREB – Uvid u umjetničku produkciju japanske keramoskulpture u razdoblju od 1982. do 2002. pruža izložba "Suvremena japanska keramoskulptura" koju je sinoć u Gliptoteci Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) otvorio japanski veleposlanik u Hrvatskoj Tetsuhisa Shirakawa.
Autor izložbe Kenji Kaneko, kustos Nacionalnoga muzeja moderne umjetnosti iz Tokyja, odabrao je više od 40 djela 28-ero japanskih umjetnika. Radovi su okupljeni u četiri tematske cjeline – oblik zdjele, figurativni oblici, geometrijske kompozicije i organski oblici, a u prostoru Gliptoteke HAZU postavio ih je arhitekt Mario Beusan, izvijestila je Hina.
Riječ je o radovima nastalim tijekom protekla dva desetljeća kada je proizvodnja velikih keramičkih djela i instalacija, kako navodi autor izložbe, postala vrlo popularan trend u Japanu.
Budući da su i umjetnici i kritičari smatrali neprimjerenim da za svoja djela u glini koriste termin "keramička umjetnost", Kaneko u katalogu koji prati izložbu objašnjava da su posudili termin iz engleskoga jezika "clay work" koji inače pokriva sve moguće oblike u glini, ali se u Japanu odnosi samo na velike, trodimenzionalne komade u glini te na instalacije.
Veleposlanik Shirakawa istaknuo je da keramika u Japanu ima dugu povijest i tradiciju, ali i vitalnost što potvrđuju novi izražajni pravci.
Izložba je ostvarena u suradnji Veleposlanstva Japana i Gliptoteke HAZU, a nositelj izložbe je Japanska fundacija.
Nakon Zagreba izložbu će moći razgledati i Varaždinci u Galeriji starih i novih majstora Gradskoga muzeja Varaždin, a u organizaciji varaždinske udruge "Kerameikon".
Izložba će u Gliptoteci HAZU biti otvorena do 26. siječnja, a uključena je i u projekt "Noć muzeja" 25. siječnja, kada će muzeji biti otvoreni do jedan sat iza ponoći.