ZAGREB – Na zagrebačkome Sveučilištu danas je počeo dvodnevni skup o Tempus projektu "Opening University towards Society: Linking Education-Research-Innovation (OPUS)" u čijem bi se sklopu tijekom trogodišnje provedbe trebale pokrenuti mjere važne za jačanje komunikacije između visokog obrazovanja, gospodarstva i inovacija.
Projekt je zagrebačkome Sveučilištu odobren u travnju 2008., na posljednjem natječaju za programe u sklopu Tempus IV projekata, a osigurano je gotovo 800.000 eura.
"Prvi je put Hrvatska ove godine dobila mogućnost da bude grand holder, to jest zemlja odgovorna za funkcioniranje i menadžment projekta", rekla je na otvorenju prorektorica za znanost i tehnologiju zagrebačkoga Sveučilišta Melita Kovačević.
Projekt je dobiven u tzv. kategoriji strukturalnih projekata, koji pretpostavljaju izradu dokumenata, strategija, pravilnika i regulative, a u nj su uključeni partneri koji mogu pripomoći stvaranju odnosa između "trokuta znanja" – visokog obrazovanja (primarno doktorske izobrazbe), istraživanja i transfera tehnologija (inovacija).
Istaknula je da je ključ svih promjena uključivanje svih triju spomenutih aspekata, a suvremeno Sveučilište zapravo ne može opstati ako se ne omogući bolja komunikacija s onima koji su izvan Sveučilišta, osobito industrijom.
Uz Sveučilište u Zagrebu, koje je voditelj projekta, partneri su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, sveučilišta iz Rijeke, Osijeka, Zadra i Dubrovnika te Institut "Ruđer Bošković". Radi otvaranja Sveučilišta društvu i jačanja veza između sveučilišnog obrazovanja, istraživanja te inovacija, u projekt su se uključile i tvrtke Podravka, Ericsson Nikola Tesla i Končar Institut.
U projekt su uključena i sveučilišta iz BiH, Crne Gore i Makedonije uz potporu ili aktivno sudjelovanje resornih ministarstava tih zemalja te vrhunska istraživačka sveučilišta iz EU koja su uspostavila aktivnu suradnju s gospodarstvom – KU Leuven (Belgija), Universite Pierre and Marie Curie (Francuska), Sveučilište u Beču (Austija), te propulzivno Sveučilište u Saarlandu (Njemačka) koje je ekonomski preporodilo svoju regiju.