ZAGREB – Kronična opstruktivna bolest pluća (KOPB) dugotrajna je upalna bolest dišnih puteva, koju obilježavaju jutarnji kašalj, iskašljavanje i otežano disanje, a u 90 posto slučajeva pogađa dugogodišnje pušače, istaknuto je u povodu Svjetskog dana KOPB-a koji se obilježava u srijedu 19. studenoga pod geslom "Bez daha, ali ne i bez nade".
KOPB je, upozoravaju stručnjaci, i nedovoljno prepoznata te nedovoljno dijagnosticirana i liječenja bolest, zbog čega više do 50 posto ljudi nije svjesno svoje bolesti. Najveći broj bolesnika se javlja u uznapredovalom stadiju što zahtijeva dugotrajno i skupo bolničko liječenje.
Od KOPB-a u Europi godišnje umre oko 300.000 bolesnika, a u Hrvatskoj oko 3.000 oboljelih te se smatra da blaži ili teži oblik KOPB-a ima svaki deseti stanovnik Europe. Ta je bolest trenutno četvrti najčešći uzrok smrti u svijetu, no procjenjuje se da će 2020. godine biti odgovorna za više od šest milijuna smrti i popeti se na ljestvici smrtnosti na treće mjesto, rekao je na konferenciji za novinare predsjednik Hrvatskom pulmološkog društva dr. Neven Miculinić.
Predstojnica Klinike za plućne bolesti Jordanovac prof. Fadila Pavičić ističe kako se simptomi bolesti razvijaju vrlo postupno, pa je u ranom prepoznavanju bolesti vrlo važna uloga liječnika obiteljske medicine.
Na Svjetski dan KOPB-a Hrvatsko pulmološko društvo i Udruga Difrakcija u 13 gradova organiziraju javne spirometrije (mjerenje plućne funkcije) i tribine o KOPB-u.
Ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović i predsjednik Saborskog odbora za zdravstvo Andrija Hebrang sudjelovat će pak u srijedu u 9 sati u omatanju trake s natpisom "Zona bez duhanskog dima – Svjetski dan KOPB-a" oko zgrade Hrvatskog sabora, nakon čega će u zgradi Sabora, sa drugim zastupnicima, pristupiti spirometriji.
Akcije je podržalo je i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa koje je pozvalo i osnovne škole da s uključe u obilježavanje Svjetskog dana KOPB-a, posebice zbog činjenice da prva iskustva sa pušenjem djeca stiču već sa 12 godina.