ZAGREB – Međunarodni dan ljudskih prava danas su predstavnici Gradske skupštine Grada Zagreba i Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje obilježili predstavljanjem strateškog dokumenta koji je donijela Gradska skupština pod nazivom "Zagrebačka strategija jedinstvene politike za zaštitu od nasilja u obitelji u razdoblju od 2008. do 2010." te Planom njezine provedbe koji u tu svrhu sadrži 13 konkretnih mjera.
Današnjim tematskim okupljanjem u povodu Međunarodnog dana ljudskih prava želimo skrenuti pozornost javnosti, struke i politike na važnost ustrajanja na putu prema društvu bez nasilja, a svaki doprinos u tom smjeru vodi nas korak dalje u toj borbi, istaknula je zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Ljiljana Kuhta Jeličić.
U Planu provedbe Zagrebačke strategije navedene su mjere za prevenciju i sprječavanje nasilja u obitelji s nositeljima, rokovima provedbe i potrebnim financijskim sredstvima za koju je potrebna suradnja Grada Zagreba s tijelima državne uprave, ustanovama, udrugama, pravosudnim tijelima i znanstveno-stručnim institucijama.
Prva navedena mjera je poticanje uklanjanja svih tradicionalnih stereotipa o nasilju u obitelji provođenjem preventivnih radionica i informiranjem osnovnoškolske i srednjoškolske mladeži. U vezi druge navedene mjere – stvaranju pretpostavki za sustavno i trajno rješavanje potreba zbrinjavanja, pravne i institucionalne zaštite žrtava nasilja u obitelji – predsjednica gradskog Povjerenstva za zaštitu od nasilja u obitelji Željka Barić rekla je da će žrtve nasilja u obitelji imati prioritet u stambenom zbrinjavanju, odnosno bit će izvan liste reda prvenstva za korištenje gradskog stana.
Među mjerama navedene su i poticanje i potpora obrazovanju stručnjaka koji rade na problematici nasilja u obitelji, osiguranje financijske potpore radu organizacija civilnog društva te izrada analize skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji. Također se navodi poticanje osnivanja tajnih skloništa za žrtve nasilja u obitelji, osiguranje uvjeta neophodnih za djelotvornu provedbu zaštitne mjere obveznoga psihosocijalnog tretmana, stvaranje uvjeta za uključivanje djece žrtava nasilja u obitelji u vrtiće i programe predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. Među mjerama navedena je i potreba provođenja programa besplatne psihosocijalne i pravne pomoći za žrtve obiteljskog nasilja te programa osnaživanja i osposobljavanja žrtava za ekonomsku samostalnost.