ZAGREB – U čast fra Didaka Buntića, "hrvatskog Mojsija", te obilježavanja 90. obljetnice spašavanja od gladi naroda u Hercegovini, danas je u zagrebačkoj Gornjogradskoj vijećnici priređena svečana akademija.
Skup je pozdravio pokrovitelj svečane akademije zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, opisavši fra Didaka kao predvodnika duhovnih, prosvjetiteljskih, političkih, kulturnih i humanitarnih kretanja.
Fra Didak, jedna od najutjecajnijih osoba u Hercegovini potkraj 19. i u početku 20. stoljeća, tijekom Prvoga svjetskog rata predvodio je spašavanje tisuća hercegovačke djece od gladi, odvevši ih u Slavoniju. Zastupao je hrvatski narod u Hercegovini prema vlastima u Sarajevu i Beču, graditelj je bazilike na Širokom Brijegu i utemeljitelj hercegovačkih pučkih škola.
"Fra Didak je model kako treba živjeti, raditi, politički se angažirati", rekao je Bandić, istaknuvši da bi, iako u svome radu nema uzora, potpisao svaki fra Didakov projekt, od političkoga, gospodarskog do prosvjetnog.
Zagrebački je gradonačelnik upozorio kako takve veličine ne smiju pasti u zaborav, jer se tako gube kriteriji vrjednovanja čovjeka. Podsjetio je da mu je 1932. Zagreb u čast imenovao ulicu koja danas povezuje Hercegovačku i Bosansku.
Državna tajnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa Zrinka Kovačević kazala je kako je fra Didak bio čovjek koji je u relativno kratku vijeku živio s narodom i za narod.
Provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Ivan Sesar drži da fra Didak može stajati uz bok najvećim imenima u hrvatskom narodu. Po svojem političkom zalaganju i brizi za puk fra Didak je bio stoljeće ispred svojega doba, ocijenio je.
Fra Marinko Šakota govorio je o uzrocima gladi u Hercegovini i akciji spašavanja tisuća djece.
Po pisanim podatcima radilo se o 12.000, a po neslužbenim više od 17.000 djece koja su smještena u Slavoniji. Tom je spasilačkom akcijom fra Didak, koji je dobio i naziv "hercegovački Mojsije", okrunio svoje životno djelo, ocijenio je fra Marinko. Govoreći o fra Didakovu djelu, spomenuo je i današnje dane, ocijenivši kako "zemlja koja nije mogla othraniti tisuće djece sada prima milijune duhovno gladnih iz cijeloga svijeta".
Fra Didak Buntić rođen je na Paoči 9. listopada 1871. Godine 1911. imenovan je za ravnatelja gimnazije u Širokom Brijegu, širom otvorivši vrata đacima iz seljačkih obitelji. U Zagrebu je osnovao 1919. konvikt za srednjoškolce i studente rodom iz Hercegovine, a iste godine je izabran za provincijala hercegovačkih franjevaca. O djelu fra Didaka Buntića napisano je više od 300 priloga koji svjedoče o njegovoj odgojiteljskoj, vjerskoj, graditeljskoj, prosvjetiteljskoj i kulturnoj ulozi.