ZAGREB – U Zavodu za kliničku transfuziologiju KBC-u Zagreb otvorena je danas prva banka matičnih stanica za osobne potrebe u kojoj će roditelji, uz novčanu naknadu, moći pohraniti matične stanice iz pupkovine svojeg novorođenčeta kako bi u slučaju potrebe bile korištene u liječenju određenih bolesti.
Zanimanje za pohranu krvi iz pupkovine je veliko, a dosad je pohranjeno 85 uzoraka koji se čuvaju u tekućem dušiku na temperaturi od minus 196 Celzijevih stupnjeva, rečeno je na svečanosti otvaranja.
Uz naknadu od 15 tisuća kuna uzorci se čuvaju do punoljetnosti djeteta, koje zatim samo odlučuje hoće li biti i nadalje pohranjeni.
Roditelji koji se odluče za taj korak u rodilištu plaćaju 1.000 kuna troškova za vađenja zaostale krvi iz pupkovine novorođenčeta te pripreme za prijenos u banku matičnih stanica.
Ravnatelj KBC-a Zagreb akademik Željko Reiner istaknuo je da je bolnica u taj projekt uložila 1,4 milijuna kuna, te da je otvaranje banke znatno olakšano zahvaljujući Zakladi Ana Rukavina. Ta je Zaklada uredila prostor i nabavila veći dio opreme za prvu javnu banku krvi iz pupkovine, koja je počela s radom u ožujku prošle godine.
Matične stanice iz pupkovine ili umbilikalna krv mogu pomoći u liječenju 70-ak bolesti, najčešće u liječenju leukemije, ali i kod nasljednih bolesti kao što su poremećaj sinteze hemoglobina, bolesti metabolizma te poremećaja imunološkog sustava.
"Transplantacija krvi iz pupkovine je područje medicine koje se brzo razvija, posebno u liječenju zloćudnih bolesti, a očekuje se da će se uskoro primjenjivati u liječenju kardiovaskularnih te neurodogenerativnih bolesti ", rekao je Reiner.
Voditeljica banke banka matičnih stanica za osobne potrebe, dr. Branka Golubić Čepulić, istaknula je kako veliko zanimanje za pohranom krvi iz pupkovine vlada zbog toga što su rezultati liječenja iz godine u godinu sve bolji. Smatra kako je za očekivati da će razvoj biotehnologije u budućnosti omogućiti da se iz matičnih stanica razvijaju tkiva i organi za presađivanje.