SISAK – U Ininoj Rafineriji nafte u Sisku je, nakon jednogodišnjih radova, u pokusan rad pušteno novo postrojenje za odsumporivanje ili "claus", u koji je INA uložila 24 milijuna eura, i koji će smanjiti razinu onečišćenja zraka sumporovodikom u Sisku.
Direktor sisačke Rafinerije nafte Damir Butković preko lokalnih sisačkih radijskih postaja obavijestio je Siščane da su "zbog pokusnog rada i prvog puštanja novog postrojenja u rad mogući operativni problemi u tehnološkom procesu, pa se neznatno može povećati emisija H2S-a oko Rafinerije".
Stručno osoblje, koje pokreće novo postrojenje, učinit će sve kako bi se rafinerijska preradba prilagodila puštanju u pokusni rad novog postrojenja te spriječili mogući tehnološki poremećaji u tijeku pokusnog rada", obavijestila je Rafinerija Siščane.
Sisačka ekološka akcija (SEA) navela je u priopćenju kako ne vjeruju obavijesti Rafinerije, jer je novo postrojenje, tvrde, u pokusni rad pušteno bez najave i nakon prekomjernog onečišćenja zraka sumporovodikom.
Na mjernoj postaji u Sisak Capragu, nasuprot Rafineriji, po navodima SEA-e, u ponedjeljak u 21 i 22 sata u zraku je zabilježeno 13 mikrograma sumporovodika, a granična je vrijednost sedam mikrograma.
SEA je u priopćenju za javnost iznijela da su "podatke o sinoćnjem prekomjernu onečišćenju zraka sumporovodikom u Sisku vidjele Stručne službe u gradu Sisku i tražile obrazloženje za onečišćenje. O tome su obavijestile inspektoricu zaštite okoliša Lidiju Tadić, koja je izvijestila Rafineriju, a iz Rafinerije je stigla obavijest o puštanju novog postrojenja u pokusni rad",
"Zašto ne vjerujemo toj obavijesti da je navedeni događaj kriv za onečišćenje? Zbog toga što bi se mnogo prije morao znati točan datum kad se takav pogon pušta u pokusni rad. Ne vjerujemo da se danas u 11 sati odlučilo da se postrojenje danas pušta u pokusni rad, te se napisalo priopćenje i poslalo medijima, nego je ovo još jedan pokazatelj nemara odgovornih u Ini i, na žalost, u Rafineriji, jer se u Sisku dogodio ekološki izgred te su ga u Rafineriji htjeli opravdati", navodi SEA.
Ujedno u svojem priopćenju iznosi sumnju da će "Ministarstvo zaštite okoliša i inspektorica Lidija Tadić to Rafinerijino objašnjenje prihvatiti i nitko ne će odgovarati za još jedan u nizu izgreda, umjesto da Rafineriju kazni za nemar prema građanima i zato što opet nisu obavijestili javnost prije onečišćenja, iako su znali da se može dogoiti zbog puštanja u pokusni rad pogona za odsumporivanje".
Ugovor o izgradnji "clausa" u Rafineriji sklopljen je 2005. s talijanskom tvrtkom TECHNIP KTI, pripremni radovi otvoreni su u rujnu 2006., svršetak gradnje bio je planiran u kolovozu ove godine, a INA je 31. kolovoza obavijestila da je postrojenje gotovo.