ZAGREB – Na prosvjednom sindikalnom skupu, koji će se održati sutra točno u podne na Trgu bana Jelačića, pod motom „Zajedno za veće plaće u javnom i privatnom sektoru“ očekuje se oko 50 tisuća prosvjednika, a prosvjednicima će se pridružiti i kolege iz sindikalnih središnjica Europske unije.
Prosvjednici će se do 10.45 sati okupljati na Trgu Francuske Republike, od kuda će organizirana kolona krenuti prema središnjem zagrebačkom gradskom trgu gdje će se održati jednosatni prosvjed, poručuju iz sindikalnih središnjica.
Samo se iz Slavonije i Baranje očekuje oko 2.500 prosvjednika, a iz, primjerice, Varaždinske županije, koja spada među županije s najnižim prosječnim plaćama, očekuje se 900-tinjak sudionika.
Osnovni zahtjevi prosvjednika su između ostalog da se što prije donese Zakon o minimalnim plaćama, kontrola, skraćivanje rada na određene vrijeme, povećanje plaća, zdravstvene i mirovinske reforme, te bolji uvjeti rada.
Posebna regulacija prometa u središtu grada
S obzirom da se očekuje veliki broj prosvjednika sutra će na trasama kojima prolazi prosvjedna povorka biti zabranjen promet. Od 8 do 12 sati bit će zatvorena Ulica grada Mainza od Slovenske do Reljkovićeve ulice, te Reljkovićeva i Talovčeva ulica. Za promet će biti zatvorena Praška ulica, te Trg Nikole Šubića Zrinskog, Strossmayerov trg i Trg kralja Tomislava, i to od 13 do 15 sati.
Tijekom prosvjeda privremeno će biti zatvoren promet oko Trga dr. Franje Tuđmana, dok se parkiranje od 7 do 12 sati zabranjuje u Reljkovićevoj ulici, od Ulice grada Mainza do Ilice.
Završetak prosvjeda predviđen je u 13 sati i do tada će biti obustavljen tramvajski promet preko Trga bana Jelačića.