ZAGREB – Povjerenstvo za korištenje prostora u gradskom vlasništvu pregledalo je 274 poslovna prostora u Zagrebu i utvrdilo kako skoro 28 posto korisnika, a riječ je o udrugama, političkim strankama i umjetnicima, gradske prostore koristi suprotno ugovoru, uopće ih ne koristi ili prostor koriste treće osobe bez suglasnosti Grada.
Predsjednik Povjerenstva Zdravko Čokić je na konferenciji za novinare u Gradskom poglavarstvu naveo kako je uočeno da mnogi korisnici raspolažu neopravdano velikim poslovnim prostorom, da pojedine udruge u prostoru imaju šank uz naplatu usluga, a neke su se proširile i na susjedne prostorije i ne plaćaju višak prostora što ga koriste. Neki korisnici prostor iznajmljuju dajući ga u podzakup, dok određeni broj udruga, koristeći subvenciju za plaćanje zakupnine, ostvaruje prihod veći od obrtnika, napominje Čokić, izvijestila je Hina.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić je naglasio kako nije u redu da korisnici, uz povlaštenu zakupninu od dvije odnosno četiri kune po četvornom metru poslovnog prostora, zlorabe ugovor s Gradom. Rješenje vidi u tome da nadležni Ured za imovinsko-pravne poslove i imovinu Grada pokrene pravne postupke i raskidanje ugovora sa svima takvima kako bi se, kaže, "odvojilo žito od kukolja" i osigurao prostor za nove inicijative.
Pročelnica nadležnog ureda Ninoslava Zeković je navela kako se u uredu već vodi određeni broj postupaka, ne željevši precizirati o kolikom je broju postupaka riječ. Napomenula je i da Ured zasad ima svega dva izvidnika koji na terenu provjeravaju koriste li se primjereno poslovni prostori.
Čokić je naveo primjere kako neke političke stranke koriste gradske poslovne prostore, pa tako Akcija socijaldemokrata Hrvatske prostor u Ul. Frane Petrića koristi za odvjetnički ured, Hrvatski nezavisni demokrati prostor u Masarykovoj ulici dijele sa zaštitarskom tvrtkom, a u prostor koji koristi Hrvatski istinski preporod članovima povjerenstva nije bio dopušten ulaz. Klub Zagrepčana u Cesarčevoj ulici za plinsko grijanje duguje Gradu skoro 28.000 kuna, navodi Čokić i dodaje kako neplaćanje režija nije usamljen primjer.
Slično je i kod udruga: udruga "Osmijeh" prostor koristi za privatni dječji vrtić, prostor Hrvatsko-kanadskog društva prijateljstva koristi se kao privatan stan, a prostor za Obiteljski centar u Ozaljskoj kao skladište.
Treba regulirati ugovor s Hrvatskim olimpijskim odborom koji je dio prostora prepustio "Radiju Ciboni", a ostalo je otvoreno i pitanje "Močvare".
"Zagreb nema ništa protiv underground kulture, ali ugovor Grada i Udruženja za razvoj kulture (URK) mora se poštovati", rekao je Čokić i dodao kako postoji volja da se odnosi riješe, a jedno od rješenja je, dodaje, raspisivanje natječaja.
Treba preispitati opravdanost korištenja prostora Kluba studenata Istre Mate Balota jer se, kaže Čokić, susjedi žale na buku tijekom noći i devastiranje zajedničkih prostora.
U izvješću povjerenstva, koje će biti podastrijeto i Gradskoj skupštini, stoji da ne postoje jasni kriteriji pri dodjeli poslovnih prostora udrugama, nedostatni su kontrolni mehanizam u načinu korištenja poslovnih prostora, a treba preispitati i način financiranja udruga iz proračuna.