ZAGREB – Svečanim otvorenjem u zagrebačkom hotelu Westin danas je počeo 6. kongres Europskog udruženja za mentalno zdravlje osoba s intelektualnim poteškoćama, koji se prvi puta održava u zemlji koja još nije članica Europske unije.
Na trodnevnom kongresu aktivno sudjeluje oko 150 predavača iz Europe te još dvjestotinjak sudionika iz 32 zemlje, čije je zanimanje usko vezano uz skrb o osobama s intelektualnim poteškoćama.
U Hrvatskoj nema primjereno organizirane skrbi, niti dovoljnog broja specijaliziranih stručnjaka za rad na problematici mentalnog zdravlja osoba s intelektualnim poteškoćama, rečeno je na kongresu.
Pretpostavlja se da u Hrvatskoj ima oko 20.000 osoba s potrebom specijalističke podrške radi problema ponašanja i psihičkih oboljenja.
Kako se o njima brinu članovi obitelji, učitelji u školama, te osoblje ustanova u kojima još uvijek živi znatan dio osoba s intelektualnim teškoćama, smatra se da čak 100.000 osoba u Hrvatskoj treba razne oblike specifične stručne podrške.
Prema znanstvenim istraživanjima u drugim zemljama, u općoj populaciji se javlja oko jedan posto osoba s teškoćama u intelektualnom razvoju i autizmom, od čega oko 50 posto pokazuje probleme ponašanja ili ima psihička oboljenja.
Sudionike kongresa pozdravio je predsjednik Europskog udruženja za mentalno zdravlje osoba s intelektualnim poteškoćama (EAMHID) Michael Seidel istaknuvši da je mentalno zdravlje ljudsko pravo osoba s intelektualnim poteškoćama, te obveza društva i države.
Kongres je pozdravio i Borislav Vučković, predstavnik Predsjednika Republike Stjepana Mesića, pod čijim se pokroviteljstvom kongres održava, te predstavnici nadležnih ministarstava, zagrebačkog sveučilišta i fakulteta.
EAMHID je osnovan prije 15 godina zbog spoznaje da je postojeća skrb o mentalnom zdravlju opće populacije nedostatna za odgovarajući pristup osobama s intelektualnim poteškoćama i osobama s autizmom, te da ta problematika zahtijeva specijaliziranu stručnu podršku.