ZAGREB – Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, služeći večeras misu u zagrebačkoj katedrali, u prigodi blagdana blaženog Alojzija Stepinca, istaknuo je da Stepinac nikada nije proklinjao svoje neprijatelje, nego je upozoravao na nepravdu i osjećao da je Bog uz njega i da mu je savjest mirna.
Naglasio je kako je blaženi Alojzije Stepinac dobro poznavao granice svoje ljudskosti i ograničenosti, a to može samo ponizan čovjek i svetac koji sebe smatra grješnikom.
Kardinal Bozanić istaknuo je kako je nadbiskup Stepinac "studenac koji do danas nije presušio; koji je u Hrvatskoj gradio na razvalinama i ispunjavao materijalne i duhovne pukotine".
Podsjetio je kako se u novouređenom muzejskom postavu Spomen-zbirke blaženog Alojzija Stepinca nalaze sačuvani tragovi burnoga vremena, u kojem je Katoličku crkvu u Hrvata vodio blaženi Alojzije. Ti tragovi pomažu da "u nama i u mlađim naraštajima jasnije odjekne ono što su hrvatski vjernici oduvijek nosili kao svoj dragocjeni biser, bez obzira na sve laži i klevete upućivane protiv ovoga svetog čovjeka", rekao je kardinal Bozanić.
Također je kazao da se u Stepinčevoj Spomen-zbirci, uz djela milosrđa i plemenita nastojanja, nalaze i dokumenti što ih je u obranu optuženoga zagrebačkog nadbiskupa Stepinca – protiv kojeg je jugo-komunistički režim podignuo optužnicu 1946. – sudu predočio njegov odvjetnik po službenoj dužnosti.
No, kazao je Bozanić, mnoge dokumente tadašnji komunistički javni tužitelj "samovoljno je isključio, tako da je na njima i danas ostala crvenom bojom zapisana riječ NE".
"Taj NE je potpis komunističkoga načina razmišljanja i djelovanja. Taj NE trag je naknadno dopisanoga odbijanja istine i istinite slike o blaženome Alojziju", dodao je.
Nadbiskup Bozanić u propovijedi je podsjetio na riječi pape Benedikta XVI. kako je danas na području društvenih komunikacija potrebno razvijati "info-etiku".
Ocijenio je kako je svojedobno u presudi nadbiskupu Alojziju Stepincu stvarana nova povijest te opravdavdanje komunističkih zločina, a koji, istaknuo je, "do danas nisu nazvani pravim imenom niti izliječeni istinom u tkivu hrvatskoga društva".
"I dok se u suvremenom hrvatskom društvu najčešće proziva pravosuđe, teško je moguće naći pogubniju spregu od one koja polazi od nedostatno osmišljenog i provedivoga zakonodavstva", rekao je kardinal Bozanić.
S tim u vezi upozorio je da se "u nekim svojim elementima (zakonodavstvo) ne uspijeva osloboditi mentaliteta komunističkoga sustava" koji se "očituje u pravosuđu, nerijetko i pod pritiskom slike koju nude mediji".
Ocijenio je da su čak i oni "koji bi u pravosuđu htjeli pošteno raditi na opće dobro, često sputani s jedne strane nedorečenom zakonskom regulativom, a s druge odlukama nadređenih da se bave manje važnim poslovima".
Kardinal Bozanić kazao je i kako je "u medijima – tragom ideoloških modela – lako vidjeti iskrivljavanje istine radi ciljanih interesa gospodara medijskih prostora koji se lukavo skrivaju".
Podsjetio je da mediji imaju golemu odgovornost, no kako jedan dio njih "narušava ugled i šteti radu onih medija" koji žele "svojim dragocjenim služenjem pomoći da u hrvatskom društvu rastu dobri plodovi u zajedničkom nastojanju oko dobra i istinskoga napretka".
Večerašnoj misi u zagrebačkoj katedrali u prigodi blagdana bl. Alojzija Stepinca, uz okupljene vjernike, bili su i biskup đakovački i srijemski te predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) mons. Marin Srakić, biskup mostarsko-duvanjski Ratko Perić, Vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinec, te varaždinski biskup Josip Mrzljak.