ZAGREB – U Holdingu i ZGOS-u tvrde da nema razloga za paniku i da je Jakuševac jedno od najmodernijih odlagališta otpada u Europi. Međutim, činjenica je da se promjene u deponiju događaju jer je izmjerena koncentracija metana tri posto, a eksplozija je moguća već kada plin dosegne pet posto udjela u zraku.
Koncentracija plina povećala se, a razlog tome još se ne zna. U ZGOS-u pretpostavljaju da je to zbog stalnog propadanja deponija. Možda su se od težine smeća iskrivile ili začepile cijevi kojima se metan iz brda otpadaka izvodi na površinu do pogona u kojima se njegovim spaljivanjem proizvodi struja.
ZGOS-u smo danas predali program istražnih radova plinskog sustava na odlagalištu. Potrebno je otkopati cijevi kroz koje prolazi metan i vidjeti što se s njima događa rekao je jučer Miljenko Vajs iz IGH, tvrtke koja je bila izradila glavni projekt sanacije Jakuševca. Slijeganje smeća mora se očekivati i dalje, ali posebno se mora voditi računa o tome da je odlagalište Jakuševac najdeblji brijeg smeća u Europi, visok 45 metara.
S takvom se procjenom ne slaže Franjo Plavšić, ravnatelj Hrvatskog zavoda za toksikologiju. On tvrdi da je i takva koncentracija tog plina prilično zabrinjavajuća. Koncentracija metana izmjerena je izvan deponija. To dokazuje da on izlazi na površinu. S obzirom na to da je metan vrlo zapaljiv plin, eksploziju može izazvati i najmanji žar, praktično svaka iskra tvrdi Franjo Plavšić. Onečišćene procjedne vode iz deponija, dodaje, poseban su problem jer one mogu zagaditi podzemne vode, slojeve najbogatije upravo na Jakuševcu, a samim tim i vodu za piće. Taj se scenarij ne događa preko noći, no ako se problem ne ukloni u razdoblju od pet do deset godina, podzemne vode bit će vrlo zagađene upozorava Franjo Plavšić. Dinko Puntarić, voditelj odjela za zdravstvenu ekologiju u Zavodu za javno zdravstvo grada Zagreba, kaže pak suprotno. Koliko ja znam, kada je Jakuševac 2003. godine saniran, u zemlju ispod deponija postavljena je nepropusna folija kako se procjedne vode ne bi miješale s podzemnima. Vode iz deponija skupljaju se u uređaju za pročišćavanje prije nego što se ispuste u rijeku Savu, rekao je Dinko Puntarić.