ZAGREB – Ako imate namjeru oslijepiti, pažljivo birajte zemlju u kojoj ćete živjeti jer su naknade za slijepe u Hrvatskoj gotovo simbolične, poručio je danas, na Međunarodni dan slijepih i Dan bijelog štapa, Hrvatski savez slijepih.
Hrvatska je, kako je rečeno na konferenciji za novinare, na začelju europskih zemalja kada se radi o iznosu doplatka za sljepoću. Taj doplatak u Francuskoj iznosi 715 eura, Italiji 670, Austriji 633, Njemačkoj 500, Češkoj 330, Sloveniji 258, u BiH, Crnoj Gori i Srbiji 175, Albaniji 80, a u Hrvatskoj samo 38 eura.
Uz to, slijepe su osobe sa svojim stopostotnim invaliditetom izjednačene s kategorijama od 70 posto invaliditeta, a isto tako su s obzirom na uzrok invaliditeta sa iznosom doplatka svrstane u različite kategorije, tako da se njegov iznos kreće od 280 kuna do 4.000 kuna.
Hrvatski savez slijepih već više od desetak godina pokušava riješiti pitanje doplatka na sljepoću. Iznos doplatka slijepe bi osobe koristile za pokriće dodatnih troškova kojima su svakodnevno izložene, a uzrokovani su njihovim invaliditetom, rekao je predsjednik udruge Vojin Perić.
Kako bi ukazali na svoj položaj, Skupština Hrvatskog saveza slijepih priprema Deklaraciju o položaju slijepih u Hrvatskoj koju će, po usvajanju proslijediti svim nadležnim državnim institucijama, ali i Europskoj uniji slijepih te nadležnim tijelima EU-a.
Sadašnji pristup skrbi za slijepe u Hrvatskom savezu slijepih ocjenjuju kao kršenje UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, koju je Hrvatska ratificirala.
Iz tog osnovnog problema proizlaze i problemi slijepih u obrazovanju i zapošljavanju, jer doplatak im treba omogućiti koliko-toliko jednake šanse s drugima, rekao je tajnik Saveza Ivica Robić.
Upozorio je i da je Hrvatski savez slijepih iz proračunskih sredstava za svoju djelatnost ove godine dobio 29 posto manje financijskih sredstava u odnosu na prošlu godinu, čime je ugroženo njegovo djelovanje.
U Savezu pozitivnim drže što je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa omogućilo i slijepim učenicima besplatne udžbenike na brajevu pismu, čime je olakšan položaj njihovih roditelja, kao i to što je počeo funkcionirati Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, u okviru kojega i slijepi nalaze određenu podršku.
O problemima svojeg članstva predstavnici Hrvatskog saveza slijepih razgovarali su danas i s ministrom zdravstva i socijalne skrbi Darkom Milinovićem.