ZAGREB – Član Gradskog poglavarstva za područje obrazovanja, kulture i športa Duško Ljuština izjavio je jučer da bi građevinski radovi na Muzeju suvremene umjetnosti trebali završiti do kraja ožujka ove godine, ali još se nisu dogovorili kada će se Muzej službeno otvoriti.
Ljuština je na predstavljanju knjige skupine autora "Organizacijski razvoj i strateško planiranje u kulturi: Grad Zagreb" u Pučkome otvorenom učilištu u Zagrebu istaknuo da je ta knjiga temelj i ozbiljan materijal za veliki posao – izradu strateškog razvoja kulture grada Zagreba do 2020. godine.
Pozvao je kulturne djelatnike i sve građane da se uključe u veliki posao izrade strategije kulturnog razvoja za Zagreb u idućem desetljeću te da u Gradski ured pošalju prijedloge o tome što bi u kulturi trebalo učiniti.
Rekao je da se dosad taj posao obavljao u užim grupama, dodajući da se od idućeg tjedna kreće s plenarnim raspravama, po djelatnostima u KIC-u, a namjera je okupiti što više ljudi kako bi se izradio kvalitetan materijal s kojim će se ići u Gradsko poglavarstvo i Gradsku skupštinu. Istaknuo je da strategiju treba ozbiljno napraviti, "sagledati ukupne ekonomske odnose i vidjeti što se u kojoj godini u kulturi može napraviti". Dodao je da taj dokument treba donijeti konsenzusom, da nema politički nazivnik, i bit će vlasništvo građana i kulturnih djelatnika.
Ljuština je istaknuo kako se ozbiljno mora odgovoriti na pitanje što ćemo sa životom na Gornjem gradu, u kojemu se nešto, bez obzira na kulturne institucije koje odlično funkcioniraju (Muzej Klovićevi dvori, Muzej Grada, Prirodoslovni muzej) u koordinaciji turističke ponude grada i kulture za iduće razdoblje, mora osmisliti.
"Mnogo toga se napravilo, mnogo toga se sasvim sigurno nije napravilo, a trebalo je, ali se sada trebamo dogovoriti što će biti za sljedećih deset godina i kako zadržati Zagreb na europskoj i svjetskoj kulturnoj karti bitno kvalitetnije i bolje nego danas za eventualno" manje novca koji Zagrepčani izdvajaju, istaknuo je Ljuština.
Sigurno je da ovog trenutka imamo i te kako o čemu razgovarati, rekao je, dodajući kako sasvim sigurno imamo 577 milijuna kuna koji se iz gradskog proračuna na godinu izdvaja za kulturu. Istaknuo je da je to izrazito mnogo novca te da se u strateškom planu mora pronaći odgovor na pitanje raspoređuje li se on dobro i kvalitetno.