ZAGREB – Kako bi se podigla svijest o problemima slabovidnih i slijepih osoba danas se obilježava Međunarodni dan bijelog štapa. Ispred zgrade Hrvatskog saveza slijepih u Draškovićevoj ulici u Zagrebu okupilo se stotinjak slijepih osoba koji su krenuli na Cvjetni trg gdje su manifestacijom "Upalimo svjetlo, glasno" obilježili Dan bijelog štapa.
– Nećemo se zadovoljiti činjenicom da sve što nam se daje je socijala. Ne osjećamo se kao socijalni poroblem, ali se vrlo često osjećamo kao građani drugog reda – rekao je član Udruge slijepih danas na Cvjetnom trgu prilikom obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa.
Član Udruge slijepih:
Dodao je da su najveći problemi koji se javljaju kod svih osoba s invaliditetom; obrazovanje, zapošljavanje, stambena zbrinutost i normalan samostalan život. Naime, prije 10-ak godina u Zagrebu je provedena anketa koja je pokazala da 65 posto građana nikada ne bi primilo slijepu osobu za podstanara.
Ovaj dan obilježava se u kontinuitetu svake godine 15. listopada od 1964. godine, kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik SAD-a taj dan proglasio Danom bijelog štapa.
Nakon što je 15. listopada 1932. godine slijepi Francuz nastradao u prometnoj nesreći, jedna je novinarka izvještavajući o tome predložila tadašnjoj francuskoj vladi da slijepi nose bijele štapove koji su uočljiviji od drugih oznaka. No, bijeli štap, kao tzv. dugi bijeli štap počinje se koristiti kao pomagalo za kretanje slijepih tek nakon Drugog svjetskog rata.
Naime, bijeli štap je simbol nezavisnosti i samostalnosti slijepe osobe.