ZAGREB – "Jesam li ja broj 12", geslo je ovogodišnjeg Svjetskog dana svjesnosti o virusnim hepatitisima koji se obilježava 19. svibnja, a tim se povodom danas u zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti "Fran Mihaljević" održava stručni simpozij na kojoj sudjeluju liječnici i predstavnici udruga bolesnika.
Svjetski podaci govore da je svaki dvanaesti stanovnik planeta zaražen virusom hepatitisa B ili C, koji ako se ne liječe mogu dovesti do ciroze jetre i razvoja karcinoma.
Virusni hepatitis ili kronična bolest jetre jedan je od vodećih javno-zdravstvenih problema u Hrvatskoj. Epidemiolozi procjenjuju da od nekog oblika kroničnog hepatitisa u nas boluje oko 100 tisuća ljudi.
Pritom se svake godine otkrije između 300 i 400 novozaraženih virusom hepatitisa C te oko 200 novozaraženih virusom hepatitisa B. Naročitu opasnost predstavlja hepatitis C koji je proglašen "tihim ubojicom", jer zaražene osobe nemaju izražene simptome i znakove bolesti te tako predstavljaju mogući novi izvor zaraze.
Na simpoziju će biti iznesene sve relevantne teme i spoznaje o virusnim hepatitisima, uz poseban naglasak na epidmiološku situaciju u Hrvatskoj, mogućnosti i rezultate liječenja, kaže voditeljica Referentnog centra za dijagnostiku i liječenje virusnih hepatitisa Ministarstva zdravstva prof. Adrijana Vince.
Bit će govora o novim metodama dijagnostike, otkrivanja hepatitisa u visokorizičnih bolesnika, p liječenju intravenskih narkomana zaraženih virusom, koji su danas u 80 posto slučajeva glavni prijenosnici hepatitisa C.
Prof. Vince ističe kako bi na idućoj sjednici Hrvatskog sabora trebala biti donesena Rezolucija o virusnim hepatitisima, čime bi se Hrvatska nadovezala na Europsku Deklaraciju iz 2007. godine i obvezala na donošenje akcijskog plana za prevenciju i suzbijanje tih bolesti.
U svijetu je oko 500 milijuna ljudi zaraženo hepatitisom B ili C, a većina ih ne zna za zarazu. Godišnje od tih bolesti umre 1,5 milijun ljudi.