ZAGREB – U povodu Međunarodnog dana muzeja, u ponedjeljak, 18. svibnja u Hrvatskome prirodoslovnom muzeju otvara se izložba fotografija i sitnih životinjskih vrsta "Priroda krških polja Dinarida", priopćio je taj muzej.
Na izložbi će se moći vidjeti slike najpoznatijih biljnih endema travnjaka kraških polja Dinarida, primjerice – plave lučike (livadni procjepak), koja u proljeće dominira vlažnim livadama, i dalmatinskog zvončića, koji se u Hrvatskoj sačuvao samo još u poljima uz gornji tok Cetine.
Uz više sjevernih vrsta biljaka i životinja, npr. sibirske jezičnjače i leptira močvarne riđe, izložit će se preparat ždrala, ptice gnjezdarice sjevernih krajeva koja se možda još gnijezdi na Livanjskom polju, uz njihov stalni koridor preleta pri proljetnoj i jesenskoj selidbi.
Posjetitelji će na izložbi vidjeti hrvatski vodencvijet i hrvatski tular, kukci čije ličinke žive u bistroj i čistoj vodi stalnih krških vodotoka, te s malenim škrogonošcem koji živi samo u periodičkom jezeru Begovac, između Plaškog i Ličke Jesenice, te na još dva lokaliteta u Sloveniji.
Uz fotografije nekih endemičnih vrsta riba, organizatori najavljuju da će posebna atrakcija biti akvariji sa živim reliktom – šarenim krbavskim pijorom koji pripada jednom od najstarijih rodova šaranki, koje, po najnovijim znanstvenim spoznajama, vuku podrijetlo iz geološke epohe miocena od prije 13 milijuna godina.
Uz ljušture i fotografije reliktnog školjkaša kongerije, posljednjeg predstavnika roda koji je bio brojan prije ledenih doba, u drugom akvariju bit će više živih špiljskih vodenih životinja – račića, vodenbabura i kozica endemične podzemne vrste faune koja živi u vodama vezanim uz ponore.
Izložbu će upotpuniti pijev ptice kosca, poljske ševe i trstenjaka, ptica karakterističnih staništa kraških polja.