ZAGREB – Knjiga "Muzeorama zemljomjerstvo-katastar – crtice iz zemljomjerstva od jučer do danas" geodeta i umirovljenoga profesora zagrebačkoga Geodetskog fakulteta Božidara Kanajeta zanimljivo je štivo i vrijedan prilog povijesti znanosti, rečeno je na jučerašnjem predstavljanju u Tehničkom muzeju u čijoj je nakladi knjiga i objavljena.
Po riječima ravnatelja Tehničkoga muzeja Davora Fulanovića, knjiga iz pera profesora Kanajeta puna je duha kojim autor objašnjava kakva je to disciplina o kojoj ne znamo puno i koja je zanemarena i u znanstvenoj i u široj javnosti.
Recenzent Drago Špoljarić, profesor na Geodetskom fakultetu, istaknuo je da je riječ o izuzetnoj knjizi koja plijeni već svojim izgledom, a kada se pročita onda posebno plijeni besprijekorno predstavljenim sadržajem koji donosi na 144 stranice i posredstvom 90 fotografija.
U svojoj skromnosti, dodao je Špoljarić, autor knjigu klasificira kao katalog, a zapravo je to neformalan, iako još nepotpun, pregled geodetske struke u Hrvatskoj.
Rekavši da je knjiga Kanajeta rezultat dugogodišnjega istraživanja, Špoljarić je podsjetio da je upravo Kanajetova zasluga jedinstveni dio stalnoga postava Tehničkoga muzeja – Muzeorama – koja, ocijenio je, doista daje uvid u stanje geodetske struke u Hrvatskoj na početku prošloga stoljeća.
Ustvrdivši da su Muzeorama i danas predstavljena knjiga životno djelo autora, Špoljarić ga je pozvao da nastavi započetu pripovijest i napiše povijest hrvatske geodezije.
Autor je za sebe rekao da je "četrdeset godina u braku s geodezijom" dodavši da je knjigu posvetio onima koji su ga "(m)učili i onima koje je on (m)učio".
Zahvalivši onima koji su mu pomogli da knjiga bude objavljena, Kanajet je zamolio da struka i kolege javnosti na dostojan način predstave životni put i djelo Borisa Apsena koji je osobno odgojio, i na čijim se knjigama i danas odgajaju, generacije mladih stručnjaka u području tehničkih znanosti.