ZAGREB – Dva zbornika znanstvenih tekstova o baštini i tradiciji ogulinsko-modruškog prostora "Povijest u kršu" i "Modruški zbornik" predstavljena su sinoć u Matici hrvatskoj u Zagrebu.
Zbornik "Povijest u kršu" nastao je u sklopu znanstvenog projekta "Naselja i komunikacije u kontekstu veza jadranskog priobalja i unutrašnjosti u prapovijesti i antici", provedenog od 2002. do 2006. godine na istraživanju baštine i povijesne povezanosti gorske Hrvatske i priobalja.
Dvanaest znanstvenih radova svjedoči kako su dosad neistraženi prostori hrvatskog krša, napose planinski masivi (Mala i Velika Kapela, Velebit, Dinara, Biokovo) bili spojnice, a ne razdjelnice između priobalja i unutrašnjosti, rekao je urednik zbornika i voditelj projekta povjesničar Boris Olujić. Utvrđen je način gradnje i kartiran pravac starih rimskih cesta, te popisani lokaliteti od prapovijesnih gradina do kasnoantičkih utvrda. Prikazano je i sustavno istraživanje arheološkog lokaliteta Viničica kod Josipdola, te zračno snimanje, arhivska istraživanja i terenski pregled čitave Ogulinsko-plaščanske udoline.
"Povijest u kršu" prvi je zbornik radova u seriji Alpium Illyricarum Studia koja je namijenjena multudisciplinarnim istraživanjima hrvatskog krškog područja. Sam naziv serije recenzentica Bruna Kuntić-Makvić objasnila je antičkim nazivom "ilirske Alpe" za gorsko područje koje je spajalo mediteranski svijet jadranskog priobalja s njegovim prirodnim zaleđem.
Drugi predstavljena publikacija – "Modruški zbornik" rezultat je pak znanstvenih radova u sklopu istoimenog projekta koji je pokrenula Katedra Čakavskoga sabora Modruše. Cilj je bilo izučavanje kulturne, povjesne, jezične, etnografske, geografske i prirodoslovne baštine sjeveroistočnog potkapelskog prostora, rekao je Zvonko Trdić, predsjednik Katedre Čakavskoga sabora Modruše. Dodao je kako im je nakana bila očuvati identitet i podići svijest stanovništva o vrijednostima njihova životnog prostora, kao i uvesti povijesne lokalitete u turističku ponudu općine Josipdol i grada Ogulina.
Najavio je i skoro objavljivanje trećeg godišta Modruškog zbornika, u kojemu će biti objavljeni radovi sa znanstvenog skupa "Bernardin Frankopan i njegovo doba", održanog u rujnu prošle godine u Modrušu i Josipdolu.
Večerašnje predstavljanje, na kojemu su sudjelovali još i akademik Tomislav Raukar, arheolog Ivor Karavanić i povjesničar Željko Holjevac, organizirali su Odjel za povijest Matice hrvatske, u suradnji s Katedrom za staru povijest Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Katedrom Čakavskog sabora Modruše.