ZAGREB – Knjiga "Retoričke regulacije" teoretičara filma Hrvoja Turkovića, teorijska razrada teze o raznolikim vidovima filma izvan glavnog korpusa djela što dosad nisu bili podvrgnuti jedinstvenom tumačenju, predstavljena je jučer u Zagrebu.
Autor se u knjizi, podnaslovljenoj "Stilizacije, stilske figure i regulacija filmskog i književnog izlaganja", bavi tzv. dodatnim, ali važnim elementima filmskog ili književnog djela, kao što su stilske figure, verbalne naslovnice i međunaslovi u filmu, filmske interpunkcije i popratna glazba.
Po Turkovićevim riječima, svi ti "dodatci" pomažu regulaciji gledateljeva odnosa prema tekstu i olakšavaju mu snalaženje u strukturi izlaganja i komunikacijskome procesu. I ova knjiga nastala je u trenutku kada je bilo potrebno razjasniti aspekte doživljaja nekog djela koje mi nisu dovoljno jasne, ustvrdio je.
Napomenuvši kako je uz Antu Peterlića, Turković utemeljitelj filmske teorijske misli u Hrvatskoj, filmolog Bruno Kragić rekao je da je područje teorije stilizacija kojim se bavi u novoj knjizi dosad uglavnom bilo neistraženo u hrvatskoj, ali i svjetskoj filmologiji.
Kao posebnu vrijednost knjige filmolog Nikica Gilić istaknuo je interdisciplinarnost, utemeljenost u nizu dosega različitih disciplina, što djelo čini poticajnim i zanimljivim znanstvenicima širokog spektra interesa. Turković u knjizi pokazuje kako se neki problemi mogu predvidjeti i kako napraviti reda u najnesređenijoj i najsloženijoj umjetnosti, onoj filmskoj, dodao je.
Hrvoje Turković (Zagreb, 1943.) magistrirao je iz filmskih studija na New York Universityju, a doktorirao na Filozofskom fakultetu filmsko-teorijskom tezom. Objavio je više od 700 članaka, a "Retoričke regulacije", koju je objavio AGM, njegova je jedanaesta knjiga. Uz glavni tekst, knjiga donosi serije fotograma što ilustriraju analizirane filmske primjere, popis analiziranih filmova, filmografske podatke o njima i popis referentnih knjiga i članaka.