ZAGREB – Dvojezično hrvatsko-englesko izdanje knjige Lare Černicki i Staše Forenbahera "Drvene crkve između Save i Kupe – Wooden churches between Sava and Kupa" predstavljeno je sinoć u Zagrebu.
O knjizi su govorili recenzentica Sanja Cvetnić, akademska kiparica Mladenka Đurić i autori Lara Černicki i Stašo Forenbaher.
"Autori su istražili područje između Save i Kupe te evidentirali drvene kapele," napomenula je Cvetnić dodavši kako je riječ o jednoj od najranjivijih ali i najljepših skupina tradicijske kulture u Hrvatskoj.
Podsjetila je kako su pronašli 38 drvenih sakralnih objekata te obradili cjelokupni korpus sačuvane drvene gradnje.
Po riječima profesorice Cvetnić drvena gradnja je stoljećima bila glavni okvir liturgijskoga života u ovom dijelu Hrvatske. Sada se ta gradnja zbog zaborava sve više rastače, dodala je.
Kiparica Mladenka Đurić smatra kako je 2000. godine došlo do prekretnice u čuvanju i obnovi drvenih sakralnih objekata. Nedavno je u ratu šest drvenih kapela spaljeno, rekla je dodavši kako se u preostalim kapelama nastoje obnoviti oslikani dijelovi.
Lara Černicki smatra kako su kapelice zbog svojeg izvornog izgleda, rustikalne gradnje i sačuvanog inventara dragocjeni primjerci pučkoga sakralnog graditeljstva.
Stašo Forenbaher je podsjetio kako najstarije sačuvane drvene crkve potječu iz 17. stoljeća. "Njihovo podizanje vezano je uz turske provale u hrvatske krajeve," rekao je dodavši kako je osiromašeno stanovništvo nakon rušenja zidanih crkava gradilo drvene.
Knjiga "Drvene crkve između Save i Kupe" (176 str.) napisana je žanrom turističkoga vodiča, a objavio ju je zagrebački nakladnik V.B.Z.
Tekst je na engleski jezik prevela Martina Batinica.
Publicistica Lara Černicki piše popularne članke iz područja povijesti, kulture i prirodoslovlja.
Stašo Forenbaher je znanstveni savjetnik u Institutu za antropologiju u Zagrebu.