Poznate žene
Od Zagreba ljepše samo Zagrepčanke
Bi li se Zagreb nazivao Zagreb da nije bilo prekrasne Mande? Bi li Zagrepčanke bile politički osviještene da nije bilo Marije Jurić Zagorke? Bi li učile latinski – u vrijeme kad je to bilo uobičajeno samo za muškarce – da nije bilo samostana klarisa u Opatičkoj ulici? Ili, pak, upisivale Medicinski fakultet da nije bilo Karole Maier Milobar?
Odgovore na ta pitanja, kao i zanimljivosti iz cjelokupne povijesti hrvatske metropole u kojoj su glavni protagonisti bile pripadnice ljepšeg i nježnijeg spola, građani su jučer mogli doznati tijekom tematskog razgledavanja grada pod nazivom “Ženska strana Zagreba”. U povodu Međunarodnoga dana žena organizirale su ga Dora Fila i Iva Čaleta iz inicijative Zagreb Inside, a ni vrlo niske temperature nisu obeshrabrile oko 1000 građana koji su prošetali ženskom stranom grada. I ženskom stranom povijesti Zagreba.
Legende i zapisi
O zaslugama žena govore pismeni zapisi, ali i slikovite legende, a najpoznatija je ona o djevojci Mandi pokraj izvora na današnjem Trgu bana Jelačića, koja je iscrpljenom banu zagrabila vode te tako obilježila podrijetlo imena Zagreba i naziv fontane Manduševac.
Bara Kramarić, pak, 1676. bila je optužena kao vještica. Tijekom 400 godina, dok Marija Terezija nije ukinula spaljivanje vještica, u Zagrebu je optuženo 140 “coprnica”.
Danas se na Medvednici, na mjestu gdje su se vještice nalazile i, prema vjerovanju, zazivale tuču i kišu, organizira sljemenski spektakl Snježna kraljica, nazvan po Janici Kostelić.
Zagorka za sva vremena
Najpoznatija zagrebačka feministica zasigurno je Marija Jurić Zagorka , prva politička novinarka koja je pobjegla od mađarskog supruga kako bi se vratila u Zagreb i pokrenula ženski časopis Hrvatica. Iako je tijekom života bila ismijavana, u čemu se prednjačili muškarci, danas je povijest hrvatske književnosti bez njezina imena posve nezamisliva, o čemu se govorilo ispred njezina spomenika u Tkalčićevoj ulici. Čuli smo priče o deset bordela u Tkalči, o prvoj dimnjačarki, kumicama s Dolca, požaru na Gradecu u kojemu je netaknuta ostala samo slika Majke Božje i rečenici Božene Begović izgovorene u eter na prvoj radiopostaji: “Halo, ovdje Radio Zagreb, nazovite ako me čujete”. Liječnica Karola Milobar otvorila je prvu ordinaciju za ženske bolesti, a po Milki Trnini, opernoj pjevačici navodno je nazvana čokolada Milka.
Preostaje nam zaključiti: od Zagreba su ljepše samo Zagrepčanke! A toga se valja prisjetiti ne samo 8. ožujka, na Međunarodni dan žena.
Poznate žene
GORILOPEDIJA
MODA I LJEPOTA