VARAŽDIN – Kriza drvne industrije odavno je prisutna u Varaždinu i Varaždinskoj županiji. Tvrtka ITC, koja je zapošljavala oko 270 radnika, trenutno je u stečaju i čeka se prodaja, a situacija nije blistava ni u Mundusu. Osim toga nedavno je došlo i do promjene u vlasničkoj strukturi tvrtke Pavlos, koja zapošljava oko 150 radnika, a koja je odnedavno postala dio tvrtke Prima namještaj, odnosno Prima grupe.
– Na kupnju tvrtke Pavlos odlučili smo se zbog proširenja proizvodnih kapaciteta budući da nam je strateški cilj 70 posto asortimana u maloprodaju dobavljati iz vlastite proizvodnje. U trenutku preuzimanja tvrtka Pavlos bila je u ozbiljnim financijskim problemima – rekla je financijska direktorica Prima namještaja Gordana Pušetić.
Gordana Pušetić nije željela odgovoriti točno o kakvim je financijskim problemima riječ, a na to pitanje konkretan odgovor nije dao ni bivši vlasnik tvrtke Pavlos Ivan Pavličević.
– Nismo mogli zatvoriti financijsku konstrukciju, a samim time zadovoljiti narudžbu austrijskih partnera što je uzrokovalo financijske probleme u tvrtci. Na pitanje zbog čega se sve to dogodilo ne želim odgovoriti. Kada sam prodao tvrtku osjećao sam se kao da sam izgubio treće dijete – rekao je za HINU Ivan Pavličević koji je zajedno sa suprugom i dvoje sinova stvorio tvrtku Pavlos.
Iako tvrtka Pavlos prolazi kroz krizu radnici ne bi trebali strahovati za svoja radna mjesta.
– Naš je cilj da nakon kupnje nastavimo s ulaganjem u Pavlos. Sada smo usmjereni na to da što prije postignemo punu popunjenost proizvodnje, povećanje proizvodnih kapaciteta te udvostručenje proizvodnje u Pavlosu u slijedećih godinu dana – kaže Pušetić.
S tom se ocjenom složio i Pavličević koji kaže da je jednostavno došlo samo do promjene vlasničke strukture dok je sve drugo ostalo isto.
Inače, Prima je trenutačno jedna od većih tvrtki koja se bavi maloprodajom namještaja u Hrvatskoj, a zapošljava oko 850 ljudi.
I dok se problemi u drvnoj industriji u Varaždinu gomilaju predsjednik Gospodarske komore – Županijske komore Varaždin Čedomil Cesarec smatra da ta „branša“ ipak nije u velikoj krizi.
– Tvrtke koje se nisu mogle snaći na tržištu mijenjaju vlasnike i idu dalje. Drvna industrija bila je i u težoj situaciji i uspjela se izvući – rekao je Cesarec.
Da drvna industrija ima budućnost Cesarec je potkrijepio činjenicom da je ove godine podijeljeno oko 50 milijuna kuna tvrtkama koje imaju dobre razvojne programe, a tu je i strategija razvitka drvne industrije donijeta prije dvije godine.
Osnovni problem, prema mišljenju Cesarca, je taj što Hrvati ljudi ne kupuju domaće proizvode, nego se odlučuju za stranu, jeftiniju robu upitne kvalitete, a čija je ponuda na tržištu velika. Zbog nedovoljne kontrole, takvi proizvodi dolazu naše prodavaonice i uništava domaću drvnu industriju – tvrdi Cesarec.
– Veliki potencijal i šansa za našu drvnu industriju je bogatstvo šuma te slavonski hrast kao marka. Moramo postati svjesni te činjenice i te prednosti pretvoriti u zaradu – zaključio je Cesarec.