Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić upozorio je u ponedjeljak kako bi pokušaji vlasti u Srbiji da sude bosanskohercegovačkim državljanima zbog navodnih ratnih zločina počinjenih nad pripadnicima bivše jugoslavenske vojske mogli dovesti u pitanje dobrosusjedske odnose dviju zemalja.
– Neko vrijeme možemo trpjeti nepravdu i šutjeti, no neka (u Srbiji) ne vuku vraga za rep. Ako hoće recipročnost, onda ćemo o dobrosusjedskim odnosima razgovarati za 20 ili 50 godina – kazao je Komšić u Sarajevu gdje je sudjelovao u obilježavanju obljetnice uspostave jedne od policijskih postrojba koje su obranile grad na početku rata u BiH 1992.
Komšić je time reagirao na vijesti kako je srbijanska policija posredovanjem Interpola raspisala međunarodne tjeralice za 19 državljana BiH koji su tijekom rata obnašali visoke političke, vojne i policijske dužnosti.
Imena osoba koje traži srbijansko specijalno tužiteljstvo za ratne zločine nisu službeno objavljena, no pretpostavlja se kako je, među ostalima, riječ o bivšim članovima Predsjedništva BiH Ejupu Ganiću i Stjepanu Kljuiću, generalu Armije BiH Jovanu Divjaku, ratnom ministru policije RBiH Jusufu Pušini te zapovjedniku Posebne postrojbe policije MUP-a Federacije BiH Draganu Vikiću.
Njih u Beogradu navodno terete da su po zapovjednoj osnovi odgovorni za napad odnosno ubojstva i ranjavanja pripadnika JNA koji su u koloni napuštali Sarajevo 3. svibnja 1992. pošto su zarobili tadašnjeg predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića i kanili ga razmijeniti za svoju slobodu.
Ministar sigurnosti BiH Tarik Sadović u nedjelju je bosanskohercegovačkom uredu za suradnju s Interpolom naložio da intervenira u središnjici Interpola u Lyonu te zatraži povlačenje tjeralica protiv državljana BiH.
Sadović je ocijenio kako Srbija te tjeralice raspisuje isključivo iz političkih razloga jer je prije toga ignorirala zahtjeve vlasti i pravosuđa BiH da im prepusti vođenje kaznenog postupka.
– Tako se Srbija sama proglasila nadležnom za progon svih kaznenih djela ratnog zločina na području bivše Jugoslavije, što je nedopustivo – ocijenio je taj dužnosnik u posebnoj izjavi te je, poput Komšića, upozorio kako "Srbija ozbiljno narušava odnose dviju država".