Irska prihvatila Lisabonski ugovor
Irska je prihvatila Lisabonski ugovor sa 67,13% glasova. Na referendum je izašlo 59% od nešto više od tri milijuna glasača, tako da je za Lisabon glasovalo malo više od 1,2 milijuna birača, a protiv gotovo 600.000. Europski čelnici oduševljeni su ovakvim ishodom referenduma. Potpora Lisabonskom ugovoru predstavlja velik dan za Irsku i velik dan za Europu. Irci su govorili jasno i odlučno, izjavio je irski premijer Brian Cowen. Prethodno su i izlazne ankete najavljivale ovakav ishod, premda s nešto skromnijih 53% "za".
Irci su tako Lisabonski ugovor prihvatili iz drugog puta. Sada je još preostao postupak ratifikacije Ugovora u Češkoj i Poljskoj. Irska je jedina zemlja članica kojoj ustav nalaže da se europski ugovori moraju ratificirati na referendumu. Irski birači odbacili su Lisabonski ugovor na prvom referendumu u lipnju prošle godine. Vlada u Irskoj pristala je raspisati novi referendum kad su joj europski čelnici zajamčili da odredbe Lisabonskog ugovora neće utjecati na njezin suverenitet u području vojne neutralnosti, porezne i obiteljske politike.
Da je Lisabonski sporazum opet pao, u Irskoj to bi za reformu Unije bilo vrlo loše, smatraju stručnjaci i političari. Nakon drugog "ne" bilo bi nemoguće isti dokument još jednom dati na referendum. Jedini izlazak da se djelomično spasi reforma bilo bi sastavljanje tzv. europske jezgre. Pojedine članice mogle bi nastaviti surađivati u različitim područjima. Time bi se našli u situaciji Europe dviju brzina. Potpuno je nejasno kako bi takva Europa funkcionirala.
Švedsko predsjedništvo EU-a na nedavnom neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova u Stockholmu naglasilo je kako ne postoji plan B za slučaj da Irci odbace Lisabonski sporazum. Isto je tvrdila i Europska komisija.
Lisabonski ugovor predviđa velike institucionalne promjene u odnosu na Ugovor iz Nice, koji je sada na snazi. Najvažnija promjena koju donosi, odnosi se na način odlučivanja u EU-u. Uvodi se novi sustav dvostruke većine, što znači da je odluka prihvaćena ako za nju glasuje 55 posto država članica, koje predstavljaju najmanje 65 posto građana EU-a.
O rezultatu glasovanja u Irskoj umnogome je ovisio i hrvatski put u Uniju. Ako ne bi bilo Lisabonskog ugovora, onda je na snazi Ugovor iz Nice. On je napravljen za 27 zemalja članica i ne predviđa proširenje EU-a.