VUKOVAR – Ocjenjivački sud za odabir najpovoljnijeg idejnog urbanističko-arhitektonskog i likovnog rješenja izgradnje Memorijalnog spomen-obilježja Domovinskog rata "Vodotoranj-Vukovar" kao najuspješniji rad odabrao je projekt Radionice arhitekture d.o.o. Zagreb koji karakterizira izgradnja svih predviđenih sadržaja ispod objekta Vodotornja.
Obrazlažući odabir rješenja Radionice arhitekture, član ocjenjivačkog suda Zlatko Karač naveo je kako je nagrađenim radom predviđeno da se svi sadržaji budućeg memorijalnog centra (muzejsko-memorijalni prostor, suvenirnica, recepcijski dio te parkirališta) nalaze ispod objekta Vodotornja koji bi se sačuvao u današnjem izvornom stanju.
Prema Karačevim riječima, rad Radionice arhitekture sačuvao je sve pejzažne odlike prostora Vodotornja koji bi se povezao s obalom obližnjeg Dunava na kojemu je previđena izgradnja manjeg pristaništa za turističke brodove.
Izgradnja Memorijalnog spomen-obilježja Vodotornja mogla bi, kako je naveo Karač, početi na proljeće 2008. godine i trajala bi oko dvije godine. Vrijednost radova, koje će najvećim dijelom financirati Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka, procijenjena je na oko 20 milijuna kuna.
Karač je također podsjetio da je inicijalna sredstva za obnovu Vodotornja u iznosu tri milijuna kuna osigurala Zadarska županija koja je još 1997., sukladno inicijativi pokojnog predsjednika Tuđmana da svaka od županija obnovi jedan javni objekt u Vukovaru, preuzela obnovu Vodotornja te novac uplatila na račun nadležnog ministarstva.
Predstavljajući rezultate natječaja, predsjednica ocjenjivačkog suda i gradonačelnica Vukovara Zdenka Buljan navela je kako je zanimanje za javni natječaj Udruženja hrvatskih arhitekata, raspisan 6. rujna, pokazao velik broj natjecatelja od kojih je 19, do zaključnog roka 6. studenoga, i predalo radove.
Osim prvonagrađenog rada Radionice arhitekture, kojemu je pripala nagrada od 120.000 kuna, ocjenjivački sud kao drugonagrađeni rad odabrao je rad autora Luke Jonjića iz Vrbovca nagradivši ga sa 75.000 kuna, a kao trećenagrađeni rad Nikole Fabijanića iz Rijeke i Vjekoslava Gašparovića iz Rovinja kojima je pripala nagrada u iznosu 45.000 kuna.
Prema zamisli gradskih vlasti, objekt Vodotornja kao najprepoznatljivog simbola stradanja Vukovara u Domovinskom ratu koji arhitektonski i visinom dominira cjelokupnim gradskim područjem, kada završi obnova Vukovara, ostat će jedinim neobnovljenim objektom u gradu na kojemu će se vidjeti posljedice razaranja Vukovara 1991. godine.