VUKOVAR – Zajedničko vijeće općina (ZVO) uputit će Ministarstvu prosvjete, obrazovanja i športa zahtjev za osnivanjem posebnih škola na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu na području Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije, rad kojih bi počeo od iduće školske godine, zaključak je skupštine ZVO-a održane danas u Vukovaru.
Na konferenciji za novinare u stanci skupštine predsjednik ZVO-a Dragan Crnogorac ocijenio je kako sadašnji model obrazovanja pripadnika srpske nacionalne manjine u hrvatskom Podunavlju (tzv. model "A"), po kojem se nastava u školama izvodi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu uz obvezno učenje hrvatskog jezika u redovitoj nastavi, nije ispunio očekivanja.
"Ne tražimo ništa više od onoga što nam nudi Ustav i Ustavni zakon o pravima nacionalnim manjina", naveo je Crnogorac, dodavši kako će ZVO zatražiti od skupština dviju spomenutih županija da nastavu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu "legaliziraju statutima pojedinih škola kao što je to učinjeno u osnovnim školama u Trpinji i Jagodnjaku".
Po njegovim riječima nastava na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, osim u tim dvjema školama, mogla bi se još organizirati u osnovnim školama u Borovu, Bijelom Brdu, Markušici, Boboti, Negoslavcima i Vukovaru, u kojem bi se osnovala i posebna srednja škola po uzoru na pravoslavnu gimnaziju u Zagrebu. U ostvarivanju toga prava u ZVO-u će se, kako je naveo Crnogorac, osim na zakonske mogućnosti pozvati i na pozitivno mišljenje negdašnjeg ministra prosvjete Vladimira Strugara iz 2002.
Na današnjoj je skupštini raspravljano i o problemima u osnovnoj školi u Jagodnjaku te je zaključeno kako je ravnatelj te škole postupio u skladu sa zakonom, naveo je Crnogorac. Poručio je kako su u toj školi ispunjeni svi uvjeti za održavanje nastave na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.
Srpska zajednica ne može pristati na ucjenje i smjene profesora ili ravnatelja, koje potiču politički motivirani roditelji, koji se oglušuju o hrvatske zakone i žele da ravantelja i profesore bira ulica, ocijenio je.
Po podatcima ZVO-a u Vukovarsko-srijemskoj i Osiječko-baranjskoj županiji na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu školuje se 2334 pučkoškolaca i 950 srednjoškolaca.
Po riječima vukovarsko-srijemskog dožupana Jovana Ajdukovića "traženjem prava na školavanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu u stvarnosti se ništa ne bi promijenilo jer je ionako riječ o školama koje u većini pohađaju pripadnici srpske nacionalne manjine".
Predsjednik SDSS-a Vojislav Stanimirović, koji je također nazočio konferenciji za novinare, rekao je kako pravo na posebne škole srpske zajednice u hrvatskom Podunavlju ne će biti predmetom pregovora zastupnika SDSS-a i mandatara Ive Sanadera. Budući da to omogućuje zakon, ne vidi razloga da o tome posebno pregovora sa Sanaderom, ustvrdio je.