RIJEKA – Inicijativni odbor za gradnju replike povijesne brodice liburnijske liburne, kojim predsjeda dekan riječkog Pomorskog fakulteta Pavao Komadina, danas je na okruglom stolu predstavio planove za ostvarenje tog projekta kojim bi se Primorsko-goranska županija predstavila na Svjetskom festivalu mora i mornara Brest 2008.
Inicijativa za gradnju liburne potaknuta je nakon što je uočeno da će na festivalu u Brestu 2008., među oko 2000 brodica iz cijeloga svijeta, Hrvatska biti predstavljena batanom iz Rovinja, condurom croaticom iz Zadra, gajetom iz Murtera, leutom iz Korčule, falkušom iz Visa i bracerom iz Dubrovnika, a da iz Primorsko-goranske županije nije uvrštena ni jedna brodica.
Komadina je kazao da će Inicijativni odbor, koji čini više stručnjaka u tom području, učiniti sve da se projekt gradnje liburne prijavi Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta te da do ljeta 2008. bude završen.
Prema prvim procjenama, troškovi izgradnje brodice liburne bili bi oko 250.000 kuna, a brodicu bi trebalo graditi jedno od manjih hrvatskih brodogradilišta specijaliziranih za gradnju drvenih brodova.
Kako je predloženo na skupu, liburna bi nakon povratka iz Bresta bila smještena u dvorište Povijesnog i pomorskog muzeja Hrvatskog primorja u Rijeci, mogla bi se izlagati u turističkim središtima, koristiti za demonstracijske plovidbe ili za potrebe kazališnih predstava i snimanja filmova.
Liburni su bili ilirsko pleme koje je naseljavalo Sjeverni Jadran i dio Gorskoga kotara do prodora i dolaska Rimljana. Razvili su mala, uska i brza plovila – liburne, koje su Rimljani pod istim nazivom kasnije prihvatili kao svoj ratni brod.
Ostaci tih lađa nisu pronađeni, ali su sačuvani zapisi i crteži, primjerice u Homerovim djelima, na ranim rimskim novčićima, te reljefi u kamenu.
Pretpostavlja se da je liburna prva brodica koja je imala kormilo te da je imala tzv. šivanu oplatu.
Liburna se tijekom vremena mijenjala, pa je ona prvotnog oblika nazvana liburnijska liburna, a ona kasnije izrade, namijenjena za ratne svrhe, rimska liburna. Na inicijativu Italije, Europska unija je financirala izgradnju replike rimske liburne, koja je većih dimenzija, s pramcem za udaranje neprijateljskog plovila pod morem.
Nakon okruglog stola na Pomorskom je fakultetu otvorena izložba maketa tradicionalnih barki, autora Luciana Kebera. Keber je izložio 11 maketa kajića, gajeta, leuta i bracera.