RIJEKA – Prva riječka hrvatska gimnazija proslavu 380. obljetnice gimnazije u Rijeci započela je 19. studenoga euharistijskim slavljem koje je u katedrali Sv. Vida predvodio riječki nadbiskup metropolit Ivan Devčić. Brojni profesori i učenici na čelu s ravnateljicom Nedom Tolj-Kramarić okupili su se u riječkoj katedrali, nekada isusovačkoj crkvi koja je bila duhovno središte isusovaca po njihovu dolasku u Rijeku 1627. godine. Te su godine 23. studenoga isusovci osnovali kolegij, udarivši time temelje srednjoškolskog obrazovanja u Rijeci. Crkvu Sv. Vida koja je danas katedrala počeli su graditi 1638. na mjestu srednjevjekovne crkvice.
Čestitajući visoku obljetnicu djelatnicima i učenicima Prve riječke hrvatske gimnazije, koja je jedna od nasljednica Isusovačkoga kolegija, nadbiskup Devčić u propovijedi je istaknuo značaj učenja i napretka, kako u znanstvenom tako i u duhovnom smislu. "Uz učenje o pojavnom svijetu i njegovim zakonima, potrebno je truditi se i oko spoznaje onog nepojavnoga. Do njegovih granica vodi nas razum, a preko tih granica vjera koja nam pruža odgovore na najdublja pitanja o našem iskonu i smislu naše egzistencije. Zato je potrebno usporedo sa stjecajem spoznaja o ovome svijetu, upoznavati i kršćansku vjeru, točnije Isusa Krista koji nam je objavio istine o onostranom svijetu i o našem konačnom životnom cilju", rekao je nadbiskup Devčić.
Nadbiskup se prisjetio dolaska isusovaca u Rijeku prije 380 godina, osnivanja kolegija, gimnazije te filozofskog i teološkog visokog učilišta, čime su udareni temelji moderne pismenosti i prosvjećenosti u Rijeci i okolici. "Ugledajući se u svoga Učitelja, Isusovi su učenici težili za sve boljom i savršenijom naukom koja čovjeku doista može pomoći riješiti egzistencijalne probleme, ali mu i dati odgovor na najdublja pitanja koja u svome srcu nosi. Zato i današnje nastojanje za što boljom školom i za što učinkovitijom znanošću nije u suprotnosti, nego u dubokom suglasju s Učiteljem čijem su se nauku slušatelji divili pitajući se: Što je ovo? Nove li i snažne nauke! U tom se smislu Isusovi učenici raduju ne samo svakom znanstvenom napretku, nego su ujedno dužni, surađujući sa svima, promicati ga. Ali su isto tako dužni težiti za cjelovitom istinom, odolijevajući iskušenju zaustavljanja na pola puta do Istine, zaneseni i očarani onim što su trenutno otkrili. Čitava povijest učenja i prosvjećivanja pokazuje da se u suštini vjera i znanost ne isključuju, nego nadopunjuju i međusobno potiču", rekao je nadbiskup Devčić.
Prva riječka hrvatska gimnazija proslavu obljetnice nastavit će brojnim kulturnom događanjima, između ostaloga će se učenici će susresti s akademicima Nedjeljkom Fabrijom i Milanom Mogušem, predavanje o etici održat će dekan Filozofskoga fakulteta u Rijeci Elvio Baccarini, a bit će predstavljena i spomen-knjiga o povijesti Gimnazije.
Još jedna nasljednica Isusovačkog kolegija, Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci također će u ovome tjednu brojnim događanjima proslavlja obljetnicu srednjoškolskog obrazovanja. Misu će u katedrali Sv. Vida s nadbiskupom Devčićem slaviti 22. studenoga.