RIJEKA – Trojica optuženika za preprodaju osam kilograma heroina na pulskome području nepravomoćno su danas na Županijskome sudu u Rijeci osuđena na zatvorske kazne od tri do osam godina.
Momčilo Vujačić (52) osuđen je na osam godina zatvora, Valter Macan (59 ) na sedam godina, a njegov nećak William Macan (31) na tri godine zatvora. Presudu je donijelo sudsko vijeće pod predsjedanjem sutkinje Đurđe Jovanić.
Vujačiću i Valteru Macanu produljen je pritvor do pravomoćnosti presude, a William je pušten iz pritvora. Osim toga, Vujačić mora platiti na ime ostvarene "nezakonite financijske dobiti 13.000 kuna i protuvrijednost od 12.250 eura".
U obrazloženju presude navedeno je da su potvrđeni navodi iz optužnice Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranoga kriminala po kojima su Vujačić i Valter Macan od listopada 2006. do veljače 2007. nabavili osam kilograma heroina te ga predali na čuvanje Williamu.
On je, po njihovu nalogu, drogu najmanje 20 puta prepakiravao u manje količine te je donosio na dogovorena mjesta i preprodavao. Dobiveni novac dijelili su Vujačić i Valter, a William je dobivao manje svote za svoje sudjelovanje u tomu kažnjivom djelu.
Razotkriveni su uz pomoć prikrivenih istražitelja, prisluškivanja i drugih posebnih mjera, a William je tijekom istrage priznao da je počinio djelo za koje se tereti te je detaljno opisao o kakvom je poslu bila riječ. To mu je bila i olakotna okolnost. Olakotne okolnosti drugoj dvojici su obiteljske prilike, to jest obveza uzdržavanja djece, a otegotne izrazita upornost u počinjenju djela u duljem razdoblju, navela je sutkinja Jovanić.
Vujanić i Valter Macan već su osuđivani u Italiji zbog istoga kažnjivog djela, nabave, posjedovanja i prijevoza heroina i kokaina.