ZAGREB – Radnici crikveničkog hotelsko-turističkog poduzeća Jadran, predvođeni Sindikatom Istre i Kvarnera (SIK) i Sindikatom turizma i usluga Hrvatske (STUH), prosvjedovali su danas ispred Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) tražeći hitno rješavanje teškog stanja u tom poduzeću, deblokadu računa i početak najavljene privatizacije.
"Jadran – leglo otimačine", "Prekinite ovaj cirkus", "Danas prosvjed sutra štrajk", neke su od parola koje je nosilo stotinjak radnika tražeći da im se isplate plaće, obzirom da im još nisu isplaćene niti one za siječanj.
Iako nam je Damir Polančec, kao potpredsjednik Vlade, još tijekom protekle dvije godine na zajedničkim sastancima naglašavao kako Jadran treba što hitnije kvalitetno privatizirati, to nije učinjeno do danas, rekao je predsjednik SIK-a Bruno Bulić.
Po njegovim tvrdnjama, financijsko-građevinski lobiji žele bez novca dobiti 200.000 četvornih metara najatraktivnijih nekretnina tog poduzeća, autokamp Selce i turističko naselje Kačjak.
Na sastanku u studenom prošle godine usuglašen je tekst Sporazuma o uređenju međusobnih odnosa u svrhu stvaranja uvjeta za privatizaciju Jadrana i Natječaja za prodaju dionica Jadrana između zainteresiranih strana, HFP-a, Uprave i Nadzornog odbora, sindikata i predstavnika Grada.
Upravni odbor HFP-a odmah je odobrio pozajmicu od 10 milijuna kuna za plaće radnicima u zimskom razdoblju koju je potpisao Polančec.
Unatoč upozorenjima sindikata da bi vjerovnici putem stečaja, fiducija, hipoteka i ovršnih postupaka mogli odrediti budućnost tvrtke, Vlada još nije donijela odluku o načinu privatizacije Jadrana, što je preduvijet da HFP objavi natječaj za prodaju većinskog paketa dionica Jadrana.
Budući da su najveći vjerovnici Jadrana država, radnici i lokalna samouprava, a vrijednost nekretnine procjenjuje se na oko 100 milijuna eura, te je dvostruko veća od obveza društva, sindikalci ne vide racionalan razlog za odugovlačenje Vladine odluke o privatizaciji.
Novi predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak, koji je primio skupinu prosvjednika, izjavio je nakon sastanka da će učiniti sve kako bi se ubrzala privatizacija i to ne samo Jadrana, već i drugih hrvatskih tvrtki.
Predsjednik STUH-a Eduard Andrić rekao je kako su se dogovorili da će plaće za siječanj biti isplaćene za tri dana, a za veljaču najkasnije do 7. travnja.
Također smo se dogovorili da će se tražiti novi model privatizacije. Kačjak će biti dokapitaliziran, a autokamp Selce će se dati Jadranu u zakup sve do privatizacije kada će se ti odnosi konačno riješiti s novim vlasnikom, rekao je Andrić.