DVB-T prijemnici ili LCD, odnosno plazma televizijski prijemnici s ugrađenom MPEG-2 ili MPEG-4 kompresijom dijelu građana ove zemlje neće biti dovoljni za gledanje televizije nakon što na njihovu području počne emitiranje digitalnog televizijskog signala.
Ako živite u zgradama koje su sagrađene prije 25 do 30 godina, instalirani atenski sustav gotovo sigurno nije u mogućnosti distribuirati sliku do vašeg televizora, rekao nam je Mladen Malić iz radne jedinice tehnike HTV-a.
Što je DVB-T? – DVB-T je kratica za Digital Video Broadcasting – Terrestrial, europski DVB standard za digitalnu zemaljsku televiziju.
Što DVB-T omogućava, a analogni signal ne? – DVB-T omogućava da se na jednoj frekvenciji gdje ste do sada mogli pratiti jedan kanal emitira šest do osam kanala u visokoj kvaliteti. Uz televizijske programe moguće je pratiti i radijske.
Što je to superteletekst? – U digitalnoj televiziji superteletekst je brži i interaktivniji od običnog teleteksta, EPG (Electronic Program Guide) programski vodič na kojem možete vidjeti raspored emitiranja programa i informacije o emisijama.
Iako je Vlada mjesecima putem reklamne kampanje uvjeravala građane kako je dovoljno kupiti DVB-T prijemnik, koji vam država još i sufinancira, posljednje pripreme za početak emitiranja digitalnog televizijskog programa u Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji otkrile su da vlasnici antenskog sustava koji nemaju digitalni signal u instalaciji neće moći gledati televiziju.
Naravno, postoje tehnička rješenja za taj problem. Koja naravno koštaju. Prva je varijanta nadogradnja zajedničkog antenskog sustava s digitalnim paketom, tzv. MUKS-om.
Od te “kutije” signal se razdjeljuje po stanovima. Investicija je oko 5000 kuna i u tom slučaju nije potrebna nabava DVB-T prijemnika.
Ako je pak zbog načina postavljanja instalacija i njihove zastarjelosti nije moguć prolaz signala preko UHF područja, potrebna je ugradnja digitalnog prijemnika koji distribuira pojedinačno svaki digitalni program u antensku instalaciju. To praktički znači da se svaki program posebno distribuira. Ugradnja jednog takvog uređaja stoji oko 15 tisuća kuna.
Kako će uskoro bi dodijeljene koncesije za emitiranje specijaliziranih programa putem digitalnog signala, preporučuje se ugradnja dva takva uređaja.