ZAGREB – Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić rekao je u Dnevniku HTV-a da Crkva ne smije štedjeti na socijalnim projektima, poput brige za mlade i obitelji.
Upitan ima li Crkva proturecesijske mjere budući da joj najveći dio prihoda dolazi iz državnog proračuna Srakić je rekao da je to što joj se daje socijalno intonirano i da joj se daje jer je korisna na području kulture, prosvjete i odgoja.
Biskupije i svećenici su, kaže Srakić, pozvani da predlažu projekte koji će u tom duhu i tim mogućnostima biti ostvareni. Dodao je da prije svega misli na projekte vezane uz gradnju koji eventualno nisu potrebni, dok se na socijalnim projektima ne smije ništa štedjeti već tu treba dati poticaj koji se od Crkve očekuje.
Upitan koliko uskrsno vjersko slavlje opterećuje sve teže gospodarske i socijalne okolnosti, Srakić je kazao da razlog za zabrinutost postoji ali ne bi smjeli stati i kazati gotovo je jer je bilo daleko težih situacija i kriza. "Tada su ljudi upravo nošeni snagom nade izašli iz svih ti nevolja", rekao je.
Kriza nije prije svega bankarska ili ekonomska već je to zapravo moralna kriza u kojoj je čovjek izvrnuo ljestvicu vrijednosti, smatra Srakić.
Komentirajući tezu da Crkva stidljivo progovara o tim problemima osim u pojedinačnim istupima nekih biskupa, dok mnogi intelektualci smatraju da bi se Crkva trebala izravnije odrediti prema društvenim promjenama, Srakić je rekao da Crkva svoj stav iznosi u svojem socijalnom nauku u kojem jasno stoji da u središtu toga nauka jest čovjek, osoba.
Ako u središtu nije čovjek nego profit onda nije kriva Crkva, rekao je Srakić, koji smatra da se treba vratiti ljudskim postavkama, odnosno čovjekovom dostojanstvu i čovjeku koji je kadar izaći iz krize, ali ne krivim putem. "Neće se to dogoditi ni s novčanim ispravkama kao što to čine u Americi ili širom svijeta, kriza je daleko dublja i mi je moramo tu shvatiti i odatle krenuti", rekao je Srakić.