ZADAR – Stručnim skupom o vojno-redarstvenoj operaciji Maslenici večeras je u Zadru nastavljena proslava 15. obljetnice te oslobodilačke akcije kojom je krajem siječnja 1993. oslobođeno zadarsko zaleđe s 13 sela, Novsko ždrilo, Zrakoplovna baza Zemunik, Zračna luka Zadar te brana Peruča kod Sinja.
Skup je održan u prepunoj dvorani Sveučilišta u Zadru, a organizirao ga je Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata čiji je ravnatelj dr. Ante Nazor. Dr. Nazor tom je prigodom rekao da će se takvi skupovi održavati i idućih godina, a namjera im je što cjelovitije prikazati pripreme, tijek napada i obrambenog djelovanja hrvatskih snaga te rezultate i posljedice operacije. Nakon skupa bit će izdan i zbornik s prilozima govornika.
Na večerašnjem skupu general bojnik Luka Đanko, u vrijeme akcije zamjenik zapovjednika splitskoga Zbornog područja, tj. zamjenik generala Ante Gotovine, govorio je o pripremama akcije i snagama koje su u njoj sudjelovale. Po njegovim riječima, i u pripremi i u provedbi operacije bilo je problema o kojima se danas, 15 godina poslije, može govoriti. Rekao je da je bila slaba opća pripremljenost postrojba, slaba popunjenost, a omjer snaga u odnosu prema neprijateljskim snagama bio je 1:1, umjesto 3:1. Nije bilo dostatne koordinacije pa je na dan početka operacije, 22. siječnja, 4. gardijska brigada krenula u 6,15 sati, a ostale postrojbe u sedam sati.
Prvog dana akcije poginulo je devet pripadnika 4. gardijske brigade, još su dvojica poginula u pripremama te akcije, a više od 60 ih je ranjeno. "Zato danas pitam jesu li načelnik Glavnog stožera, Zapovjedništvo splitskoga Zbornog područja, uključujući i mene, odgovorni za toliko stradalih ljudi", rekao je Đanko.
Svemir Vrsaljko govorio je o specijalnim postrojbama MUP-a koje su sudjelovale u Maslenici. Njihov cilj bio je presjeći važne prometnice na Velebitu i u Lici, zauzeti određene kote i osloboditi područje površine 20 puta 25 kilometara. "Te smo zadaće ispunili i ostali čuvati na Velebitu oslobođeni prostor sve do akcije Oluje", rekao je Vrsaljko.
Admiral Vid Stipetić govorio je o ulozi HRM-a u operaciji Maslenici.
"Zapovjedništvo HRM-a bio je s njom upoznato pet dana prije njezina početka. U akciji smo sudjelovali sa svojim pomorskim diverzantima i mornaričkim odredima, a od tehnike bile su spremne raketne topovnjače, torpedni brod, desantni brodovi i druga tehnika", rekao je admiral Stipetić, dodajući da je bio planiran i desant na Karin kod Obrovca, ali, ocijenio je, on srećom nije izveden jer je moglo biti teških posljedica.
Proslava 15. obljetnice te oslobodilačke operacije završava sutra u Zadru otkrivanjem spomenika Imoćanima poginulima u obrani zadarskoga kraja te svečanom akademijom u Hrvatskoj kazališnoj kući.